Francuska firma, który dekadę temu kupiła od rządzącej przez Platformę Obywatelską Warszawy sieć ciepłowniczą, tak pisze o sobie:
Veolia Energia Warszawa zarządza największą w Unii Europejskiej siecią ciepłowniczą, dostarczającą ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w Warszawie. Od października 2011 jest częścią międzynarodowej grupy Veolia, europejskiego lidera w zakresie usług energetycznych.
„Największa w Unii Europejskiej sieć ciepłownicza” została sprzedana za 1,44 mld złotych. Władze Warszawy tak tłumaczyły - w 2011 roku, na stronach urzędu miasta - sens tej transakcji:
SPEC S.A. jest spółką, która przynosi miastu dochody. Są one jednak znikome w porównaniu z obecnymi potrzebami rozwojowymi, a tym samym finansowymi miasta. Obecnie m.st. Warszawa realizuje szeroki program inwestycyjny (m.in. budowa II linii metra i mostu Północnego), na który, tylko w 2011 roku, przeznaczone zostało 3,6 mld zł.
Z drugiej strony miasto ma ograniczone dochody związane z obniżką stawek PIT czy gorszą sytuacją gospodarczą. Ograniczone dochody zmuszają władze miasta do poszukiwania środków na rozwój Warszawy z różnych źródeł.
Dzięki prywatyzacji, w ciągu krótkiego czasu pozyskamy kwotę, którą w formie dywidendy z zysków SPEC S.A. otrzymywalibyśmy przez kolejne kilkadziesiąt lat, w zależności od sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki. Trzeba pamiętać też o potrzebach inwestycyjnych samej spółki, która musi utrzymywać swoją infrastrukturę na poziomie gwarantującym niezawodne dostarczanie jej usług mieszkańcom.
Sama prywatyzacja SPEC nie zmienia faktu, że to Warszawa nadal będzie odpowiadać za bezpieczeństwo energetyczne i ciepłownicze na swoim terenie. Wynika to wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Tak więc bez względu na to, czy ciepło dostarczane jest przez przedsiębiorstwo prywatne czy jednostkę należącą do gminy, zawsze odbywa się to przy współudziale i w ramach uzgodnień z samorządem.
Środki finansowe pozyskane z prywatyzacji Spółki będą mogły stanowić uzupełnienie środków budżetowych miasta przeznaczonych na rozwój stolicy, zawartych w planach inwestycyjnych miasta.
Istotne jest także to, że prywatyzacja zapewni stolicy stabilnego, wiarygodnego partnera odpowiedzialnego za dostawę ciepła. Dla mieszkańców oznacza to lepszą jakość usług, poprawę obsługi klienta, rozwój infrastruktury, szybsze remonty sieci, dalsze zmniejszanie strat na przesyle ciepła, a także wprowadzenie do oferty spółki nowych usług, czego SPEC do tej pory nie proponował.
Z dzisiejszej perspektywy uderza swego rodzaju „zaakceptowana bezradność”, aż bijąca z tego komunikatu. Sami nie damy rady, nie udźwigniemy takiego zadania, jak zarządzanie siecią ciepłowniczą, już nie mówiąc o jej rozwoju i modernizacji. Uderza także połaszczenie się na półtora miliarda złotych kosztem oddania tak potężnego i kluczowego dla miasta zasobu. Uderza także zaniżenie zyskowności sieci ciepłowniczej: można odnieść wrażenie, że zagraniczny kapitał wyświadcza nam łaskę, kupując mało atrakcyjny towar wręcz z pobudek charytatywnych.
Po dekadzie, która upłynęła od chwili sprzedaży, Polska jest już w innym miejscu. Dziś świadomość, że sprzedawanie monopoli miejskich w obce ręce jest rabunkiem w biały dzień, stała się wiedzą powszechną. Jest także swego rodzaju pośrednim opodatkowaniem mieszkańców biednego wschodu na rzecz bogatego Zachodu, bo przecież Veolia zarabia, i to sporo (np. w 2018 roku - 77 mln złotych). W Gdańsku jest jeszcze lepiej, bo tam mieszkańcy dotują spółkę, która jest własnością niemieckiego Lipska.
Po dekadzie, Polska, a przynajmniej obóz rządzący, pokazuje, że można wierzyć w swoje siły. Można uszczelniać system podatkowy, nie wpuszczać tysięcy tirów z lewym paliwem, i nie tylko nie sprzedawać, ale także kupować z powrotem to, co sprzedano, i samemu podejmować wielkie inwestycje. Po jednej stronie niemoc i mimikra, po drugiej elementarna ambicja.
W sumie, ile majątku zostałoby w polskich rękach, gdyby Platforma porządziła jeszcze z dekadę? I czy taka, ogołocona ze wszystkiego Polska, byłaby zdolna do życia?
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/535494-po-sprzedala-francuzom-najwieksza-w-ue-siec-cieplownicza