W poniedziałek wieczorem rozesłany zostanie do ministrów projekt Narodowego Programu Szczepień; mam nadzieję, że we wtorek rząd w formie uchwały przyjmie ten program - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
CZYTAJ TAKŻE:
Wsparcie prezydenta
Prezydent z panem premierem odbyli spotkanie. Tematem było właśnie przygotowanie do tego programu. Pan prezydent udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym, czemu dawał wyraz również w swoich wcześniejszych wystąpieniach. Dzisiaj po dyskusji na temat szczegółów, pewnych uzgodnieniach, które tutaj między panem prezydentem, a panem premierem zapadły, to wsparcie będzie nadal przez pana prezydenta z całą intensywnością udzielane i pan prezydent jest przekonany o tym, że te program rzeczywiście odniesie sukces
— mówił Paweł Soloch podczas briefingu po spotkaniu prezydenta z premierem.
Ostatni etap konsultacji
Szef KPRM oświadczył, że poniedziałkowe spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy ws. Narodowego Programu Szczepień było ostatnim etapem prowadzonych przez ostatnie dni konsultacji. Dodał, że w ich trakcie dokument został „wzbogacony o kilkadziesiąt elementów”.
Dworczyk poinformował, że wpłynęło ponad 2200 „informacji, zgłoszeń, opinii na temat Narodowego Programu Szczepień”.
Pan prezydent jeszcze pewne propozycje przedłożył. My dziś wieczorem roześlemy ten dokument do członków Rady Ministrów. Jutro, mam nadzieję, że Rada Ministrów w formie uchwały przyjmie Narodowy Program Szczepień
— powiedział szef KPRM.
Masowość programu szczepień
Narodowy Program Szczepień przeciwko koronawirusowi ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem; cel strategiczny to zapanowanie nad epidemią w 2021 roku - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk podkreślił, że Narodowy Program Szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się „naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem”, który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.
Szef KPRM mówił, że szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r.
Wyszczepienie tak dużej części populacji, żeby rzeczywiście można było zacząć powrót do normalności
— podkreślił Dworczyk.
Wyraził nadzieję, że w „duchu bardzo pozytywnej, merytorycznej współpracy” w ciągu najbliższych miesięcy stawimy czoła olbrzymieniu wyzwaniu, jakim jest Narodowy Program Szczepień.
Widmo III fali
Przedstawiłem panu prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne. Ta trzecia fala ma o tyle znaczenie, że w tej chwili jesteśmy na poziomie zachorowań średnio ok. 10 tys. zakażeń dziennie. Jeżeli trzecia fala nastąpiłaby z tego poziomu, moglibyśmy się spodziewać bardzo dużej eskalacji, bardzo dużego obciążenia systemu opieki zdrowotnej, co ma szczególnie znaczenie w tym kontekście, że w lutym, to są też te miesiące, kiedy dochodzi do szczytu zachorowań na grypę
— powiedział Adam Niedzielski podczas briefingu.
Obostrzenia
Będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń, przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego. Tak żebyśmy na ferie rzeczywiście zostali w domu i spędzili je bezpiecznie. Po to właśnie, żeby uniknąć trzeciej fali, bo jeżeli ta fala rozpoczęłaby się z tego poziomu, który teraz notujemy, a jak patrzymy sobie, co się dzieje z liczbą zakażeń tydzień do tygodnia, to widać, że to tempo malenia już nie jest takie duże, jak w dużej części listopada, dlatego będę rekomendował co najmniej przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia
— dodał minister zdrowia.
MZ opublikowało listę szpitali
W tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek – wskazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia
Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.
Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie zero), zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe (w każdym województwie), należące m.in. do sieci szpitali podstawowego szpitalnego zabezpieczenia.
Resort zaznacza, że część szpitali zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu. Te szpitale nie są ujęte jako szpitale węzłowe. W szpitalach węzłowych zostanie bowiem zaszczepiony personel tych szpitali, ale także innych jednostek, w tym aptek.
Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/530794-rzad-ze-wsparciem-prezydenta-ws-programu-szczepien