Nie prowadzę rozmów o wspólnym kandydacie dawnej Koalicji Europejskiej Nie prowadzę rozmów o wspólnym kandydacie dawnej Koalicji Europejskiej w wyborach prezydenckich - powiedział w piątek w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia kandydat na prezydenta, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk stwierdził także, że propozycje rządu dotyczące gospodarki są „niewystarczające”. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno, w rozmowie w szefem PO Kosiniak-Kamysz chwalił rozwiązania z „Tarczy antykryzysowej”.
CZYTAJ TAKŻE:
Wspólny kandydat opozycji?
Jestem kandydatem Koalicji Polskiej (…) i będę walczył, bo nie oddam tego meczu, nie oddam Polski walkowerem
— zapowiedział Kosiniak-Kamysz.
Ja takich rozmów nie prowadzę, robimy swoje
— dodał pytany o ewentualne ustalenia w sprawie jednego, wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich ze strony byłej Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Teraz to są działania związane z koronawirusem i kolejne propozycje ustawowe, które przedstawiamy
— wyjaśnił.
Kosiniak-Kamysz podejmie dyżur w związku z COVID-19?
Pytany, czy jako lekarz faktycznie chce podjąć dyżury w związku z pandemią odpowiedział, że taką gotowość zgłosił.
Jako lekarz, zgłosiłem gotowość do pomocy i jeśli zajdzie taka potrzeba w moim szpitalu, to tam będę
— zapewnił Kosiniak-Kamysz.
Rozmowy w Gowinem i debata w TVP
Dopytywany o rozmowy z liderem Porozumienia, b. wicepremierem Jarosławem Gowinem powiedział, że odbył już taką rozmowę, a kolejna zaplanowana jest na przyszły tydzień.
Zapytany, czy weźmie udział w debacie kandydatów w wyborach prezydenckich zapowiedzianej przez TVP na 6 maja powiedział, że weźmie udział w każdej rzetelnej debacie.
Myślę, że tych debat będzie więcej i wezmę udział w każdej rzetelnie przygotowanej debacie
— stwierdził.
W każdej poważnej debacie wezmę udział (…) ja zawsze jestem gotowy do debaty
— zadeklarował.
Niewystarczające rozwiązania dla gospodarki?
W decyzjach rządu rozluźniających ograniczenia wynikające z pandemii brakuje rozwiązań dla gospodarki i służby zdrowia oraz wyodrębnienia grup osób, które nadal będą podlegały obostrzeniom ze względu na swoje bezpieczeństwo - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz‘15 na prezydenta zapowiedział w piątkowym wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, że czwartkowe deklaracje rządu sformułowałby inaczej. Według niego z zapowiadanego odmrożenia gospodarki wyszło niewiele, a jedyny konkret, to data 20 kwietnia, gdy skończy się zakaz wstępu do lasów i parków, którego wprowadzenie było oceniane jako bezsensowne.
Z buńczucznych zapowiedzi wyszło na razie niewiele
— ocenił Kosiniak-Kamysz.
Według niego zabrakło w tych deklaracjach wsparcia dla szpitali i systemu ochrony zdrowia. Jak mówił Kosiniak-Kamysz chodzi o finansowanie szpitali, o sposób wynagradzania personelu medycznego, który stale walczy z koronawirusem, o to, jak będziemy uruchamiać zabiegi planowe i jak będzie wyglądał powrót przychodni, szpitali do funkcjonowania, gdy pacjenci będą do nich chcieli wrócić.
Drugim mankamentem propozycji rządowych jest według Kosiniaka-Kamysza pominięcie oświaty i opieki nad dziećmi, a tylko takie rozwiązania pozwolą wrócić do pracy rodzicom i tylko wtedy można mówić o dynamicznym rozruchu gospodarki. Według lidera PSL rząd powinien konkretnie powiedzieć na kiedy przekładane są matury, egzaminy po podstawówce - np. że będzie to będzie wrzesień.
Trzecim elementem, którego brakuje w decyzjach rządu, to zdaniem prezesa PSL wyodrębnianie grup osób, które powinny być nadal w kwarantannie lub odosobnieniu ze względu na zagrożenie dla nich - grupę ryzyka i stosowanie dla nich ograniczeń.
Dla ogółu społeczeństwa - szczególnie dla tych, którzy mogą i chcą pójść do pracy - poluzowanie znacznie dalej idące, już w najbliższych dniach
— wyjaśnił.
Tego mi brakuje, to nie jest to, czego oczekiwali przedsiębiorcy, pracownicy, my wszyscy
— stwierdził Kosiniak-Kamysz.
Przypomnijmy, że jeszcze niedawno Władysław Kosiniak-Kamysz zachwalał „Tarczę” w rozmowie z szefem PO Borysem Budką. Przekonywał, że to rozwiązania „dobre dla przedsiębiorców”. Czyżby tak szybko zmienił zdanie?
CZYTAJ WIĘCEJ: Budka i Kosiniak „przyłapani”, jak chwalą Tarczę! „To dobre dla przedsiębiorców”. Sobolewski: „Chwila szczerości”. WIDEO
Maseczki
Szef PSL powiedział także, że dziwi go to, że mając 100 mld złotych na walkę z koronawirusem rząd nie pomyślał o sfinansowaniu zakupu maseczek.
Nie może to być na barkach samorządów, instytucji pozarządowych, tylko rząd powinien o to zadbać
— przekonywał polityk.
Kiedy wybory?
Rozmowa dotyczyła również kwestii wyborów prezydenckich. Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że minister zdrowia Łukasz Szumowski „nie da się złamać” i podejmie odpowiednią decyzję.
Liczę, że minister Szumowski nie da się złamać politycznym nakazom, tylko podejmie decyzję ws. wyborów, w oparciu o swoją wiedzę, dane, do których nie mamy dostępu, jako ogół społeczeństwa
— mówił.
Odłożenie wyborów o rok jest sto razy bezpieczniejsze, niż organizowanie ich w maju. Kwestia szczepionki to też około roku. Pytanie, czy jesteśmy w stanie lepiej przygotować się do wyborów w rok, czy do wyborów korespondencyjnych w tydzień?
— powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz
ZOBACZ TAKŻE:
Sejm poparł prawie połowę poprawek Senatu do ustawy dot. tarczy antykryzysowej
Sejm w czwartek w nocy poparł prawie połowę poprawek do ustawy dot. tarczy antykryzysowej, jakie zaproponował wcześniej Senat. Posłowie zgodzili się m.in. na to, by z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.
Jedną z najważniejszych zmian jaka uzyskała poparcie niższej izby parlamentu, to możliwość objęcia pomocą, wsparciem z tarczy antykryzysowej przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br.
Sejm poparł też zmianę przewidującą zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu.
Posłowie zgodzili się również na wprowadzenie przepisów umożliwiających uruchomienie tzw. tarczy finansowej pozwalając na przykład Polskiemu Funduszowi Rozwoju emitować obligacje.
Przyjęto również poprawkę, która stanowi, że przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności składkowych, nie są przychodem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie, przychodem takim nie będzie także kwota umorzonej pożyczki stanowiącej wsparcie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm poparł prawie połowę poprawek Senatu do ustawy dot. Tarczy antykryzysowej. Za jakimi zmianami głosowali posłowie? SPRAWDŹ wkt/PAP/”Trójka”
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/496182-chwalil-tarcze-a-teraz-mu-sie-nie-podobagierki-szefa-psl