Grę miejską na podstawie życia i twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowało w niedzielę w Budapeszcie Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova i samorząd polski II dzielnicy w Budapeszcie na zakończenie weekendu poświęconego pisarzowi.
Ze względu na to, że ten rok został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza, główną postacią i tematem tegorocznej gry jest właśnie Sienkiewicz
—powiedziała Małgorzata Takacs ze Stowarzyszenia Kulturalnego Polonia Nova, które współorganizuje grę miejską już po raz szósty.
Punktem wyjściowym gry „W labiryncie umysłu H.S.” jest fakt historyczny - w lipcu 1896 r. pisarz spędził jeden dzień w Budapeszcie, jadąc nad Adriatyk.
Gra się zaczyna od tego, że osoba, która po latach trafia w miejsce, gdzie pisarz zanocował, znajduje tajemne drzwi, jakimi można wejść do umysłu Henryka Sienkiewicza
—powiedziała Takacs.
W trakcie gry uczestnicy mogli zmienić coś w powieści Sienkiewicza lub dowiedzieć się czegoś nowego o bohaterach. W ośmiu miejscach w centrum Budapesztu, reprezentujących różne utwory pisarza, mieli do wykonania zadania.
W grze wzięło udział 11 zespołów liczących od 2 do 4 osób - w sumie około 40 Polaków i Węgrów.
Jedno z zadań odnosi się do momentu w „Ogniem i Mieczem”, kiedy Zagłoba w przebraniu ucieka z Heleną przed rozbójnikami. Będzie się trzeba przebrać za Zagłobę i Helenę, ale nie tak, jak w powieści - Zagłoba uciekał jako stary dziad, a Helena jako pacholę - tylko np. za konia i giermka
—powiedziała Takacs.
Inne zadania to np. strzelanie z łuku, przechodzenie ukrytym tunelem czy ratowanie słonia. Uczestnicy gry mieli szansę uratować Podbipiętę od śmierci pod Zbarażem.
W ramach weekendu poświęconego Sienkiewiczowi w sobotę w siedzibie Polonii Novej została otwarta wystawa „Sienkiewiczowska powieść w światowym komiksie”, prezentująca takie ciekawe wydania jak „Quo vadis” po filipińsku.
Rozstrzygnięto też konkurs amatorski na powiązany z Sienkiewiczem i jego twórczością film nie dłuższy niż 3 min. Było wreszcie w ramach akcji narodowego czytania Sienkiewicza czytanie „Quo Vadis” z udziałem m.in. wicedyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosława Bajaczyka, członków Polonii oraz Węgrów znających polski.
Istniejące od 2006 r. Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova zrzesza osoby zainteresowane działalnością na rzecz promocji kultury i nauki polskiej na Węgrzech i w innych krajach Europy.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/311367-wegrzy-pamietaja-i-swietuja-rok-henryka-sienkiewicza-w-budapeszcie-zorganizowano-gre-miejska-poswiecona-pisarzowi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.