Już jest! Powstała pierwsza gra planszowa o bydgoskich miejscach pamięci. Ma ona przypominać o wybitnych postaciach miasta i miejscach ważnych dla jego historii.
Edukacyjna gra planszowa nosi tytuł „Bydgoskie ścieżki pamięci. Wiek XX”. W zestawie są 24 pary kart. Na nich przedstawione są bydgoskie pomniki i miejsca pamięci (od oczywistych - jak monument na Starym Rynku, po mniej znane - jak tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym przy ul. Kcyńskiej), klepsydra, karty z nazwami pomników i plansza z mapą Bydgoszczy.
Grę przygotowano głównie z myślą o uczniach i nauczycielach bydgoskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Trzy warianty przeprowadzenia rozgrywek sprawiają, że może być ona także świetną rozgrywką dla osób dorosłych. Jak czytamy na stronie IPN:
Nasza propozycja nie tylko może dostarczyć wiele radości i emocji, ale także przekazuje konkretną wiedzę historyczną o dziejach Bydgoszczy i Polski w minionym stuleciu. Pokazuje, jak przeszłość styka się z teraźniejszością i jak bardzo historia regionalna związana jest z historią ogólnopolską. Gra uczy patriotyzmu i szacunku dla „małej” i „dużej” Ojczyzny, szczególnie dla osób, które w obronie Bydgoszczy i Polski poświęciły życie. Wreszcie „Bydgoskie ścieżki pamięci…” to gra edukacyjna nie tylko o przeszłości, ale także o współczesnej Bydgoszczy.
Do gry dołączona jest płyta CD z prezentacją bydgoskich miejsc pamięci. To już pomoc dydaktyczna dla nauczyciela. IPN przygotował tysiąc planszówek. 720 dostaną bezpłatnie bydgoskie szkoły, każda po pięć. Zanim nauczyciele zaczną wykorzystywać ją na lekcjach, zostaną przeszkoleni. Pozostałe egzemplarze będą wykorzystywane w ratuszu i urzędzie marszałkowskim np. jako nagrody czy gadżety promocyjne.
ann/ipn.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/223604-niezwykla-gra-planszowa-ipn-bydgoskie-sciezki-pamieci-wiek-xx