„Głosem” drugiej linii warszawskiego metra będzie Maciej Gudowski, jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce. Kandydaturę Gudowskiego poparło niemal 50 procent mieszkańców stolicy, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu.
Gudowski - jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów lektorskich w kraju - zebrał ponad 25 tysięcy głosów. Na swoim koncie ma kilkanaście tysięcy „przeczytanych” filmów, w tym m.in. „Matrix”, „Pulp Fiction” czy serię filmową o przygodach agenta Jamesa Bonda. Od 30 lat pracuje w Polskim Radiu jako spiker prowadzący i lektor.
Wyniki konkursu ogłosiła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas środowego spotkania z dziennikarzami na peronie nowo wybudowanej stacji metra „Rondo ONZ”.
Jak widać, wszystko już jest przygotowane, brakuje tylko głosu, czytającego nazwy stacji
— powiedziała prezydent.
Na świąteczne, bożonarodzeniowe zakupy pojedziemy już drugą linią metra
— zapowiedziała.
Ja akurat myślałam o kobiecym głosie, ale to nie prezydent wybiera, a Warszawiacy
— dodała Gronkiewicz-Waltz.
W konkursie udział brali także Krystyna Janda (8498 głosów - 15,89%), Danuta Stenka (9590 - 17,93%), Marzena Wyczółkowska (3509 - 6,56%), Małgorzata Tułowiecka (1774 - 3,32%) i Andrzej Matul (4816 - 9,01%). Łącznie oddano ponad 53 tysiące głosów.
Jak przyznał Gudowski w filmie, wyświetlonym podczas konferencji, jest zaskoczony, że to jego kandydatura została wybrana przez mieszkańców stolicy.
Znalazłem się w gronie sław i znakomitości, a jednak Warszawiacy wybrali mnie. To zobowiązuje
— powiedział.
Dla mnie ma to wielkie znaczenie, ponieważ pochodzę z rodziny z dziada-pradziada warszawskiej. Brat mojej mamy zginął w powstaniu warszawskim, moje dzieci są przesiąknięte warszawskością
— podkreślił.
Ideą zorganizowania konkursu na „głos” drugiej linii metra było - jak podkreślają organizatorzy - oddanie w ręce pasażerów wpływu na to, kogo będą codziennie słuchać w metrze. Kandydatów wyłoniło grono ekspertów. Głosowanie odbywało się metodą internetową oraz poprzez wysyłanie sms-ów.
Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: „Rondo Daszyńskiego”, „Rondo ONZ”, „Świętokrzyska”, „Nowy Świat - Uniwersytet”, „Centrum Nauki Kopernik”, „Stadion Narodowy” i „Dworzec Wileński”.
Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Według początkowych planów budowa miała zakończyć się w październiku 2013 r.
Przypomnijmy, że „głosem: I linii warszawskiego metra jest Ksawery Jasieński.
MG/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/220121-znany-lektor-glosem-ii-linii-warszawskiego-metra-pokonal-jande