Mówi się o nim, że jest cichym zabójcą. Leczenie raka trzustki jest wyjątkowo trudne i mało skuteczne.
Medycyna coraz więcej wie o leczeniu raka. Z niektórymi nowotworami - jak rak piersi, jądra czy skóry - radzi sobie coraz lepiej. Niestety wobec raka trzustki onkologia jest bezradna.
Rak trzustki jest wyjątkowo trudny do leczenia. Choroba długo nie daje żadnych objawów, a kiedy one się już pojawia na skuteczne leczenie jest za późno. Za sprawą śmierci Patricka Swayze i Steva Jobsa i Anny Przybylskiej o raku trzustki mówi się coraz więcej.
Naukowcy mimo wieloletnich badań wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo, że rozwojowi choroby sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, otyłość, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i palenie papierosów.
Rozpoznanie chorób trzustki oparte jest głównie na badaniach krwi i moczu, a także ultrasonografii jamy brzusznej. Jeśli więc lekarz zleci nam wykonanie takich badań, nie zwlekajmy, z całą pewnością mogą się one przyczynić do wcześniejszego rozpoznania procesu chorobowego toczącego się w trzustce. Często jednak konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, specjalistycznych badań endoskopowych oraz biopsji
—podkreśla prof. Paweł Lampe w rozmowie z portalem gastrologia.mp.pl.
90% chorych nie przeżywa 5 lat niezależnie od sposobu leczenia. Rak trzustki jest nowotworem o szczególnie złym rokowaniu, w którym współczynnik średniego 5-letniego przeżycia jest najniższy ze wszystkich nowotworów układu pokarmowego
—dodaje profesor.
Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które mogą świadczyć o pojawieniu się tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego.
Warto zadbać o trzustkę - ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie, zadbać o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu. W szybkim diagnozowaniu problemów z trzustką pomogą też rutynowe badania. O kondycji trzustki możemy się wiele dowiedzieć badając poziom amylazy i glukozy (we krwi lub w moczu) i leukocytów (we krwi). Co jakiś czas warto też poprosić lekarza o skierowanie na USG jamy brzusznej. Ta z pozoru prosta profilaktyka może uratować nam życie
—podkreśla Prof. Paweł Lampe.
ann/wyborcza.pl/gastrologia.mp.pl
————————————————————————————
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/216862-rak-trzustki-i-bezradnosc-medycyny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.