Reduta Bank Polski kilka lat temu przeobraził się w pięciopiętrowy biurowiec Senator. Teraz ma powstać tam sklep sieci dyskontowej.
Historyczne ruiny budynku Banku Polskiego mogą przestać istnieć - informuje firma Orlen, główny najemca budynku. W tej sprawie wystosowała specjalne pismo do konserwatora zabytków.
Gmach przy al. Solidarności i ul. Bielańskiej, o który w Powstaniu Warszawskim toczyły się ciężkie walki, został niemalże całkowicie zbudzony. Inwestor - firma Ghelamco, budując biurowiec zachował fundamenty ocalałego skrzydła. Wcześniej miało powstać tu Muzeum Powstania Warszawskiego.
W kolistym narożniku znajduje się druga część zabytkowych fundamentów dawnego Banku Polskiego. (…) Zostały odrestaurowane i zabezpieczone szklaną posadzką, celem ich wyeksponowania. (…) Stanowczo protestujemy przeciwko wszelkim działaniom prowadzącym do dalszego uszczuplenia i tak już bardzo nielicznego zasobu pozostałych zabytków Warszawy oraz marginalizacji znaczenia ważnych, nie tylko dla Warszawiaków, miejsc pamięci. (…) Utrata wyjątkowego charakteru i prestiżu tego miejsca, a co za tym idzie, utrata prestiżu władz odpowiedzialnych za kultywowanie i promowanie wartości historyczno-kulturalnych może okazać się nieodwracalna
— napisał w oświadczeniu Maciej Giżyński, dyrektor biura administracji PKN Orlen SA.
Do pisma dotarło Stowarzyszenie Miasto jest Nasze, które walczy o zabytkowe i legendarne miejsca stolicy. To właśnie ono protestowało przeciwko likwidacji kina Femina, w który powstanie Biedronka.
Przedstawiciel firmy Union Investment Real Estate GMBH, która za 120 mln euro kupiła biurowiec Senator od Ghelamco, obiecuje, że Biedronka zachowa historyczny charakter budynku.
Współpracujemy z firmą Jeronimo Martins Polska w sprawie otworzenia w tym miejscu nowego sklepu samoobsługowego Biedronka. (…) Sklep będzie respektować historię budynku
— potwierdził „Gazecie Stołecznej” Fabian Hellbusch.
Konserwator będzie interweniował tylko wtedy, gdy wykryje naruszenia.
Tylko prace prowadzące do naruszenia lub zmiany wyglądu wyżej wymienionych elementów zabytkowych wymagają pozwolenia stołecznego konserwatora zabytków
— wyjaśniała Ewelina Pabisiak z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
MG/gazeta.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/215564-biedronka-na-ruinach-slynnej-warszawskiej-budowli-miejsce-straci-swoj-charakter
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.