Wrzesień to początek szkoły, nie tylko dla dzieci i młodzieży. To również doskonały czas, by zacząć przygodę życia z czworonożnym przyjacielem w jednej z psich szkół i pretendować do tytułu doskonały team, który rozumie się bez słów - dosłownie.
Psie przedszkole.
Choć brzmi zabawnie, proszę mi wierzyć, ma istotne znaczenie w życiu psa. Właściwa socjalizacja w okresie psiego dzieciństwa zaowocuje w przyszłości. Jej brak, bądź poważne błędy popełnione w tym czasie, zarówno przez hodowcę jak i nowego właściciela, prowadzą do poważnych zaburzeń emocjonalnych i wychowawczych zwierzęcia, które latami będą tkwiły w naszym psie.
Zajęcia w psim przedszkolu zawsze odbywają się pod okiem właścicieli, mimo, iż czworonożne maluchy większość czasu spędzają na wspólnej zabawie, pogoniach, tarmoszeniu i przeciąganiu. Jednak właśnie w czasie tych harców uczą się współistnieć w psim świecie, respektować panujące tam zasady, a przy okazji poznają podstawowe komendy posłuszeństwa. Natomiast właściciele zdobywają wiedzę, dzięki której zbudują prawidłową relację z psem. **Będzie to pierwszy stopień wtajemniczenia człowieka, do tego by zostać psim przewodnikiem i poznać metody wzajemnej komunikacji.
Kolejnym etapem będą konkretne kursy posłuszeństwa przeznaczone dla psów w wieku od 4 – 6 miesiąca życia lub starszych. Na tych zajęciach instruktorzy pomogą nam właściwie rozumieć czworonożnego przyjaciela, a przede wszystkim doradzą jak stać się dobrym i odpowiedzialnym przewodnikiem własnego psa, bo przyjaciela to już w nim mamy. Na tym poziomie szkolenia zgłębimy zasady prawidłowego nauczania oraz egzekwowania komend, poznamy triki związane z właściwym prowadzeniem psa na smyczy, a przy okazji wypracujemy podstawowe posłuszeństwo i ukończymy kurs PT.
Każdy potrzebuje wykształcenia, niezależnie od gatunku. A jesień, to doskonały czas na rozpoczęcie nauki. I nie ważne czy pies włoży na plecy tornister, ważne kto z nim mieszka i kto trzyma drugi koniec smyczy. A proszę mi wierzyć, pies lubi się uczyć. I w psiej szkole widać prymusów, skarżypytów, nie obca im również rywalizacja. Musimy też wiedzieć, iż ów pies żyjąc w naturze miałby przydzielone konkretne zadania do wykonania. Siedząc bezczynnie w domu zajęcia znajduje sobie sam. A to, jak jego twórcza praca może wyglądać, to chyba wszyscy wiemy
-opowiadała mi Pani Agnieszka Kępka, Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny Prób Pracy.
I muszę powiedzieć, z własnego doświadczenia, iż na psiej „podstawówce” raczej się nie kończy, bo ciekawość świata oraz potencjał twórczy i intelektualny własnego psa, motywuje do dalszego działania. Osobiście szczególnie polecam kurs pracy węchowej. Późniejsze znajdowanie rzeczy zagubionych zyskuje ciekawy wymiar. Natomiast kurs z pracy na śladzie będzie doskonałym uzupełnieniem poprzedniego. Tu, tak naprawdę wszystko zależy od naszych chęci, bo kolejne szkoleniowe etapy, to doskonała zabawa dla psów.
A dla odpowiedzialnych przewodników i wyjątkowo opanowanych zwierzaków, z doskonale wypracowanym posłuszeństwem, ciekawym zajęciem będzie kurs obronności i stróżowania. Na takich zajęciach czworonogi pracują pod okiem trenerów i profesjonalnych pozorantów, którzy rozbudzają w psie agresję i instynkt obronny, ucząc go jednocześnie, że jedno słowo właściciela bezwzględnie kończy sprowokowane zachowanie.
Pies obronny czy stróżujący potrafi, niczym za dotknięciem magicznej różdżki, przejść z fazy ataku do fazy całkowitego spokoju i opanowania, stąd absolutne posłuszeństwo jest bezwzględnie wymagane, choć i tak nie wszystkie psy kwalifikują się na takie zajęcia. Ale, proszę mi wierzyć, satysfakcja ze współpracy z czworonożnym przyjacielem jest wówczas bezcenna.
Każde szkolenie jest ważne, niezależnie jak daleko postanowimy dojść. Tak naprawdę, chodzi o wypracowanie właściwej, dobrej relacji z własnym psem.
Musimy pamiętać, iż w domu trzymamy żywe, myślące stworzenie, które szczenięciem przestaje być bardzo szybko i nim się obejrzymy, zaczyna przejmować dowodzenie w domowym stadzie, na co w rzeczywistości nie jest gotowe. Stąd powstaje większość problemów wychowawczych. Szkolenie, chociaż podstawowe, pozwoli nam zachować odrobinę zdrowego rozsądku i nauczy nas bycia odpowiedzialnymi przewodnikami domowego stada. A niczego więcej nie pragnie nasz pies. A więc do szkoły marsz!
Popularne szkolenia:
PT - Pies Towarzyszący wg regulaminu PT; nauka egzekwowania komend z zakresu posłuszeństwa,
PTT - Pies Towarzysząco-Tropiący; szkolenie z zakresu posłuszeństwa oraz pracy węchowej na śladzie.
IPO - Kurs psa sportowego wg regulaminu IPO, Zajęcia skupiają się na przygotowaniu podstaw do pracy węchowej, posłuszeństwa oraz budowania popędów do obrony i obrony wg regulaminu IPO.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/213117-z-psem-do-przedszkola-i-do-szkoly
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.