Unikatowe rekonstrukcje krtani i tchawicy, przy wykorzystaniu płata okostnowo-kostnego z nasady kości udowej, przeprowadzają we wtorek i środę lekarze Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu. Zabiegom poddanych jest czworo pacjentów.
Po raz pierwszy na świecie w nowy sposób rekonstruowana będzie tchawica, której odcinek zostanie usunięty z powodu zwężenia pourazowego.
Jak poinformowała prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, wszystkie zaplanowane zabiegi są rzadkością na skalę europejską. Dlatego też do Poznania przyjechało, by w nich uczestniczyć, dwóch chirurgów z Austrii.
Pacjent, u którego rekonstruowana będzie tchawica, to 55-letni mężczyzna, który był leczony po przygnieceniu przez byka.
Po raz pierwszy na świecie zastosujemy przy tej operacji płat okostnowy
— powiedziała prof. Wierzbicka.
Specjaliści podjęli się też usunięcia guza krtani, z przywróceniem za pomocą płata poprzedniego kształtu dolnej części krtani i górnego odcinka tchawicy. Jak wyjaśniła prof. Wierzbicka, rekonstrukcja pozwoli na przywrócenie drożności drogi oddechowej. Jest to trzeci tego typu zabieg na świecie; wcześniejsze przeprowadzono także w poznańskiej klinice.
W dwóch pozostałych przypadkach odtwarzane będą chrząstki krtani u chorych operowanych z powodu raka krtani. Zabiegi mają pozwolić na dekaniulację, czyli usunięcie rurki tracheotomijnej.
bzm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/209059-przygniotl-go-byk-poznanscy-lekarze-zrekonstruuja-mu-tchawice