Taurus, góry, piękne, magiczne, okryte niezwykłą tajemnicą. Ich skąpane w chmurach szczyty ciągną się wzdłuż Turcji przez 1500 km. Stromo wpadają do Morza Śródziemnego, tworząc klify i niezwykły klimat zatok, bądź malowniczo opadają ku nadmorskim nizinom.
To właśnie tu, na najwyższym ze szczytów, zwanym Ararat, osiadła biblijna Arka Noego. W Księdze Rodzaju i sumeryjskim eposie o Gilgameszu przeczytamy, iż powstała ona na zlecenie Boga, który stwierdził, iż na świecie jest za dużo zła i zlecił Noemu zbudować ogromną łódź, taką, by na jej pokład weszło po jednym samcu i samicy z każdego gatunku zwierzęcia. Wkrótce potop zniweczył świat. Woda ustąpiła dopiero po 40 dniach, a Arka osiadła na najwyższej górze, wyjątkowym, smukłym szczycie Ararat.
Ponieważ ta opowieść biblijna jest tak znacząca dla świata, nic dziwnego, iż poszukiwacze Arki od lat przeszukują pasma górskie Taurusa. Nie brakuje wśród nich nawet filmowych bohaterów, takich jak Indiana Jones. I tak kolejne wyprawy starały się udowodnić jej istnienie. Kiedy w 1955 roku podczas jednej z nich znaleziono kawałek drewna, pojawił się cień nadziei. Niestety badania nie potwierdziły przypuszczeń. Bardzo blisko jej odkrycia był Amerykanin David Fusold. Uważał, iż odnalazł Arkę w Musa Dagi, koło wioski Üzengili. Niestety pojawiło się wielu sceptyków i sprawy nie wyjaśniono. Jednak w 2010 roku zespół naukowców z Chin i Turcji ogłosił, iż z dużym prawdopodobieństwem znalazł biblijną Arkę na górze Ararat we wschodniej Turcji.
Nie ma 100-procentowej pewności, że to Arka Noego, ale uważamy, że na 99,9 procent to jest właśnie to
— powiedział mediom Yeung Wing-Cheung, z zespołu „Noah’s Ark Ministries International”, który dokonał znaleziska.
Tym razem badania wykazały, iż odkryte właśnie, drewniane elementy mają ok. 4800 lat, do tego są dobrze opisane i udokumentowane. Sama konstrukcja składa się z kilku przegród, w których mogły być transportowane zwierzęta. Co więcej, znaleziono ją na wysokości ponad 4 tyś. metrów i wykluczono, by była to pozostałość jakiejkolwiek osady ludzkiej, ponieważ nigdy na wysokości powyżej 3 tyś m. nic podobnego nie znaleziono.
Taurus zachwyca niemal każdym kawałkiem kamienia, tym bardziej, iż można to robić znad malowniczej plaży. A to już rzadkość. Lub spoglądać na zachodzące słonce gdzieś za szczytami, okalającymi niezwykłą lazurową zatokę.
Z geograficznego punku widzenia to pasmo górskie dzieli się na trzy części. Taurus Zachodni, który leży nad zatoką Antalya, znaną turystom z pięknej mariny, Bramy Hadriana, meczetu Minaret Yivli. Taurus środkowy, dawniej zwany również Taurusem Cylicyjskim oraz Taurus Wschodni, zwany Armeńskim. W tych górach nawet zieleń zaskakuje. Południowe stoki pełne są śródziemnomorskich kwiatów, dzikich oliwek i pistacji kleistej. W północnej części dominują pustynie i półpustynie. Natomiast powyżej 3500 m góry pokrywają lodowce.
Ziemia skrywa wiele tajemnic. My możemy odkrywać i napawać się ich pięknem. Możliwość poznawania świata, choćby w najprostszych jego aspektach, bywa niezwykle inspirująca, dlatego warto z tego korzystać, niczym z Arki.
Andżelika Przybek
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/206073-taurus-gory-ktore-wpadaja-do-morza-i-skrywaja-tajemnice-zaginionej-arki-noego