Zbyt duża, jak i zbyt małe przybieranie na wadze w trakcie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości u dziecka - wynika z badań opublikowanych przez „Journal of Obstetrics and Gynecology”.
Naukowcy z konsorcjum medycznego Kaiser Permanente (USA) przyjrzeli się danym dotyczącym 4145 kobiet (o różnym pochodzeniu etnicznym) oraz ich dzieci. Okazało się, że potomstwo kobiet o wskaźniku masy ciała (BMI) w normie, które podczas ciąży przybrały na wadze więcej niż 16 kg, było o 80 proc. bardziej narażone na nadwagę lub otyłość w wieku do 5 lat. W przypadku pań, które przytyły mniej niż 11 kg, prawdopodobieństwo zwiększało się o 63 proc.
Biorąc pod uwagę całą grupę, nadwaga lub otyłość wystąpiła u 20,4 proc. dzieci kobiet, które w okresie ciąży przytyły więcej niż 11-16 kg, u 19,5 proc. dzieci kobiet, które przytyły mniej niż 10 kg oraz u 14,5 proc. dzieci tych pań, których waga mieściła się w zalecanym przedziale.
Wyniki te sugerują, że waga kobiety w okresie ciąży może w sposób trwały oddziaływać na mechanizmy leżące u podstaw utrzymywania równowagi energetycznej oraz odpowiedniego metabolizmu w organizmie dziecka. W konsekwencji może to wpływać na rozwój i wagę potomka
— zauważa autorka badań dr Monique M. Hedderson.
MG/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/191518-zbyt-niska-waga-kobiety-ciezarnej-grozi-jej-dziecku-nadwaga
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.