Zdjęcie przedstawiające afrykańskich emigrantów, kierujących telefony komórkowe do nieba w poszukiwaniu zasięgu, otrzymało główną nagrodę konkursu World Press Photo. Autorem zdjęcia 2013 roku jest Amerykanin John Stanmeyer - podali w piątek organizatorzy.
W gronie wyróżnionych znalazł się fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Grygiel, który otrzymał drugą nagrodę w kategorii pojedyncze zdjęcie sportowe za fotografię przedstawiającą uczestnika zawodów narciarskich w Szczyrku.
Zwycięska fotografia Stanmeyera została zrobiona w lutym 2013 roku na plaży w Dżibuti, które jest punktem tranzytowym dla emigrantów z Somalii, Etiopii czy Erytrei.
Emigranci, sfotografowani przez Stanmeyera, są oświetleni jedynie przez księżyc i ekrany trzymanych przez nich telefonów komórkowych. Sygnał telefonii komórkowej w graniczącej z Dżibutu Somalią jest tańszy i emigranci mają nadzieję na wysłanie lub otrzymanie wiadomości od krewnych za granicą - wyjaśnia agencja Associated Press.
Urodzony w Illinois w USA Stanmeyer relacjonował m.in. zniszczenia po tsunami w Azji czy wojnę domową w Sudanie. Na stronie internetowej fotografa podano, że w kręgu jego zainteresowań leżą społeczne niesprawiedliwości, ubóstwo czy prawa człowieka. Fotografia Stanmeyera, który pracuje dla agencji fotograficznej VII, została zrobiona dla magazynu "National Geographic".
Fotografia Stanmeyera dotyka wielu tematów: "otwiera drogę do dyskusji na temat technologii, globalizacji, migracji, biedy, wyobcowania, ludzkości" - tłumaczyła członkini jury Jillian Edelstein.
Zdjęcie, wykonane przez Grygiela, to pierwsza nagroda World Press Photo dla fotoreportera PAP.
Przedstawia balansującego na jednej narcie zawodnika w czasie slalomu podczas mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Szczyrku; zostało zrobione pod koniec marca 2013 roku.
48-letni Grygiel, który pracuje w PAP od 2005 roku, przyznał, że jest to jego pierwsza nagroda w międzynarodowym konkursie.
Jestem bardzo zaskoczony, tradycyjnie nie spodziewałem się -
powiedział.
Wśród laureatów jest też dwóch innych Polaków. Maciek Nabrdalik, również z agencji VII, otrzymał drugą nagrodę w kategorii życie codzienne za zdjęcie dziewczynki w sierocińcu. Natomiast Kacper Kowalski, pracujący dla agencji Panos Pictures, dostał drugą nagrodę w kategorii natura za serię zdjęć "Toxic Beauty", zrobionych m.in. w kopalniach i zakładach chemicznych.
Do jury zgłoszono prawie 100 tys. fotografii autorstwa 5 754 fotografów ze 132 krajów. Jury nagrodziło 53 fotografów 25 narodowości w dziewięciu kategoriach.
MG/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/96713-world-press-photo-przyznane