Marek Grechuta uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej poezji śpiewanej. O jego twórczości wiemy wiele, lecz mało kto zdawał sobie sprawę z problemów, z jakimi na codzień zmagał się artysta. Problemów, które przyczyniły się do jego śmierci.
Grechuta cierpiał na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, czyli chorobę maniakalno-depresyjną, która miała prawdopodobnie charakter dziedziczny. Jednak w życiu poety nie zabrakło traumatycznych wydarzeń, które nasilały jego chorobę.
Od dziecka Grechuta wyróżniał się swoją delikatnością i wrażliwością, dlatego rozwód rodziców wywołał u niego silny wstrząs. 12-letni Marek nie potrafił pogodzić się z sytuacją. Następnym dramatycznym przeżyciem była nieszczęśliwa miłość. Jego ukochana Halinka wyjechała do innego miasta - związek na odległośc nie przetrwał. Młody Grechuta próbował za wszelką cenę odzyskać Halinkę, jednak dziewczyna znalazła nowego narzeczonego.
Jego życie znów nabrało sensu, gdy spotkał na swej drodzę Danutę – swoją przyszłą żonę. Po trzech latach wzięli ślub. W ich małżeństwie nie było zbędnych czułości, jednak artysta zawsze miał wiele wsparcia ze strony małżonki. To ona organizowała jego koncerty i pomagała w jego chorobie.
Złożyłam swoje ciało na ołtarzu sztuki. Całe życie złożyłam. To oznaczało prowadzenie przedsiębiorstwa. Marek miał do mnie zaufanie. A to wyzwalało we mnie takie siły, że potrafiłam rozwiązać każdy problem. Gdyby nie miał oparcia w kimś bliskim, byłby bardzo samotny, nieszczęśliwy –
wyznała wdowa po artyście.
Jednak Grechuta miał coraz większe problemy z występowaniem. Współpraca z nim była sporym wyzwaniem – odwoływał próby, nie kończył koncertów. Paraliżował go strach i zamierał bez ruchu.
Na domiar złego w 1999 roku zaginął jego syn Łukasz. Poszukiwania trwały ponad dwa lata. Okazało się, że 27-latek wyjechał do Włoch, bo jak tłumaczył, chciał się usamodzielnić.
To zdarzenie załamało Grechutę. Zdaniem aktorki Doroty Pomykały miało także bezpośredni wpływ na śmierć artysty. Poeta zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Pozostawił po sobie wielki dorobek muzyczny, który mimo zmieniających się trendów, wciąż ceniony jest przez kolejne pokolenia.
AC/wp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/90323-dni-ktorych-nie-znamy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.