Rok 2014 będzie "Rokiem czytelnika". Organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy chcą w ten sposób uczcić 650 lat działań na rzecz książki.
Sześć i pół wieku temu w Polsce pojawił się "stacjonariusz" czyli osoba, która pełniła zarazem trzy funkcje: wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Pod nadzorem uczelni organizował on wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, wówczas jeszcze rękopiśmiennych. Król Kazimierz Wielki wymienił stacjonariuszy w dokumencie z 12 maja 1364 r., w którym ustanawiał Studium Generale czyli późniejszą Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński).
Chcemy podczas obchodów przypomnieć o historii, ale przede wszystkim promować czytelnictwo
-powiedział Krzysztof Kaleta z Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu "650 lat w służbie książki".
Komitet przedstawił swoje zamierzenia podczas 17. Targów Książki w Krakowie.
Chcemy przypomnieć, że aby coś zrozumieć, nie wystarczy o tym usłyszeć, trzeba o tym przeczytać. Nie ogłaszamy roku wydawcy, bibliotekarza czy księgarza, ale właśnie czytelnika, bo my wszyscy służymy czytelnikowi. Książka istnieje tylko wtedy, gdy jest czytana
-dodał Kaleta.
Obchody zostaną oficjalnie zainaugurowane 12 grudnia w Klubie Księgarza w Warszawie. "Rok czytelnika" będzie się odbywał pod hasłem "650 lat w służbie książki". Zaplanowano m.in. konkursy, spotkania i wykłady na temat bibliotekarstwa, księgarstwa, ruchu wydawniczego i typografii oraz przeprowadzenie serii lekcji bibliotecznych w szkołach.
Kulminacja przedsięwzięcia nastąpi w maju przyszłego roku podczas Warszawskich Targów Książki.
BR/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/79619-ogloszono-rok-czytelnika
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.