Rozpoczęły się zdjęcia do filmu Łukasza Palkowskiego pt. "Bogowie". Jest to oparta na faktach, filmowa opowieść o młodym Zbigniewie Relidze, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca.

W rolę śp. Zbigniewa Religi wcieli się Tomasz Kot.

O filmie wypowiedziała się żona profesora, Anna Religa:

Na pewno nie będzie to film o ministrze. To będzie film o lekarzu. Ma obejmować okres dwóch lat na przełomie Warszawy i Zabrza. Scenariusz konsultowano ze mną. Myślę, że będzie dobrze. Jest mi miło, że powstanie ten film. Na pewno taki wyraz pamięci jest przyjemny.

"Bogowie" mają być także portretem fascynującego i hermetycznego świata kardiochirurgów. Film ma pokazać świat codziennej walki o życie pacjentów, skrajnych emocji, trudnych decyzji.

W obsadzie poza Tomaszem Kotem, zobaczymy Piotra Głowackiego i Szymona Piotra Warszawskiego, Rafała Zawieruchę grających role Mariana Zembali, Andrzeja Bochenka oraz Romualda Cichonia. Żonę profesora, Annę Religę gra Magdalena Czerwińska. W filmie grają również m.in. Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Marian Opania, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Władysław Kowalski i Damian Damięcki. Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, na Mazurach i na Śląsku.

Zbigniew Religa 15 sierpnia 1985 roku przeprowadził pierwszą operację na sercu, a 5 listopada tego samego roku zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Wybitny lekarz od 31 października 2005 roku do 14 lipca 2006 sprawował urząd ministra zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. 8 marca 2009 roku Religa zmarł na raka płuc.

AP/dziennikzachodni.pl