74. rocznica śmierci Czechowicza

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. sfereo.blogspot.com
Fot. sfereo.blogspot.com

9 września 1939 roku zginął Józef Czechowicz, jeden z czołowych poetów XX-lecia Międzywojennego. W jego twórczości wyraźnie przejawiał się nurt katastrofizmu.

Poeta zginął pod gruzami kamienicy podczas bombardowania Lublina, zaledwie kilkaset metrów od domu rodzinnego, w okolicznościach łudząco przypominających śmierć podmiotu lirycznego w wiersz "Żal" ("ja bombą trafiony w stallach").

Józef Czechowicz (+36 l.) jest autorem tomu wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936) i Nuta człowiecza (1939).

Jego wiersze wykorzystywane były przez wielu piosenkarzy. Do najbardziej znanych należą "Twoja postać" i "Motorek" (oryginalny utwór "Przemiany") Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua.

Warto wiedzieć, że "Twoja postać" to kompilacja wierszy Czechowicza "Postać" i Tadeusza Micińskiego (także zginął tragicznie zamordowany na Mohylewszczyźnie w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie przez bolszewików) "Kiedy Cię moje oplotą sny"**

9 września to także rocznice śmierci: Leona Raszeja - przedwojennego prezydenta Torunia (zginął podczas bombardowania ratusza w Lublinie. Jego dwaj bracia Franciszek i Maksymilian także zginęli w czasie wojny, odpowiednio rozstrzelani w Getcie warszawskim w 1942 roku i w Tczewie w 1939), Jerzy Tadeusz Błeszyński - kapitan marynarki wojennej, dowódca ORP Mewa i pociągu pancernego "Smok Kaszubski" oraz powstańcy warszawscy - Józef Grudziński, Zofia Kasperska ps. "Zosia Żelazna" i Halina Kostecka-Kwiatkowska ps. "Halusia".

Maciej Gąsiorowski

Maciej Gąsiorowski

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych