Burza w Muzeum Literatury w Warszawie. Mimo zwycięstwa bezwzględną większością głosów w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Agnieszki Celedy, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podjął decyzję o wybraniu… Beaty Michalec. Decyzją tą oburzone poczuło się Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, które wystosowało do marszałka Struzika list otwarty.
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zauważyło w swoim liście do marszałka Adama Struzika, że wbrew oczywistemu rezultatowi konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie wybrana została nie Agnieszka Celeda, a Beata Michalec. zauważyli też, że informacja o tym pojawiła się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, co wprowadziło konsternację i zdziwienie.
Wiadomość o tym, że stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, podległego organizacyjnie Urzędowi Marszałkowskiemu, obejmie Pani Beata Michalec – a informacja taka pojawiła się na stronie internetowej Muzeum tuż przed Bożym Narodzeniem – przyjęliśmy ze zdumieniem i niedowierzaniem. Konkurs na kandydata na to stanowisko wygrała przecież bezwzględną większością głosów Pani Agnieszka Celeda
— napisano.
Argumentacja prawna
Dr hab. Marzanna Bogumiła Kielar, która jest sygnatariuszem listu, wskazała w nim, że wraz z marszałkiem Struzikiem zasiadała w komisji konkursowej (reprezentowała resort kultury) i dobrze pamięta, jakim rezultatem jej praca się zakończyła.
Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury ogłosił we wrześniu 2024 r. podległy Panu Zarząd Województwa Mazowieckiego. Mieliśmy oboje zaszczyt zasiadać w powołanej uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego 11-osobowej Komisji Konkursowej, reprezentując w niej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Marzanna Bogumiła Kielar) oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Zbigniew Zbikowski). Konkurs został rozstrzygnięty 2 grudnia 2024 r. – w drugim głosowaniu bezwzględną większością głosów członków Komisji wygrała go Agnieszka Celeda
— stwierdzono.
Sygnatariusze listu otwartego do marszałka woj. mazowieckiego wskazali, chcąc lepiej uargumentować swoje racje, konkretne przepisy prawne, które regulują działanie komisji konkursowej.
Stoi to w zgodzie z Załącznikiem do uchwały nr 1065/36/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z 28 października 2024 r., gdzie w §9. stwierdza się: „Spośród uczestników II etapu postępowania konkursowego Komisja wyłania kandydata na stanowisko Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zwanego dalej „Dyrektorem” bezwzględną większością głosów członków Komisji obecnych na posiedzeniu”. Ponadto §10 wymienionego załącznika mówi: „Konkurs pozostaje nierozstrzygnięty w razie stwierdzenia przez Komisję, że żadna z ofert nie spełnia warunków określonych w ogłoszeniu o konkursie lub że żaden z uczestników dopuszczonych do udziału w konkursie nie spełnia wymagań określonych w ustalonych przez Komisję szczegółowych kryteriach oceny, bądź gdy żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, zgodnie z §9”
— wyłożono przepisy.
W świetle przywołanych paragrafów konkurs został więc rozstrzygnięty, Komisja wskazała jako jedyną kandydatkę na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury Agnieszkę Celedę. Wyboru dokonano w drodze głosowania jawnego i Agnieszka Celeda wygrała bezwzględną większością głosów
— uzupełniono.
Niezgoda na pogwałcenie prawa
Marzanna Bogumiła Kielar i Zbigniew Zbikowski stwierdzili, że nie są w stanie przyjąć do wiadomości niezrozumiałej decyzji o obsadzeniu stanowiska dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie.
Jako członkowie Komisji absolutnie odmawiamy naszego poparcia dla decyzji mianowania Pani Beaty Michalec p.o. Dyrektora z pominięciem Pani Agnieszki Celedy. Cieszyliśmy się, że dwuetapowy konkurs wygrała osoba kompetentna, z bogatym doświadczeniem w pracy muzealnej, aktywnie popularyzująca literaturę i kulturę oraz skutecznie zdobywająca granty na działalność kulturalną
— oceniono.
W liście otwartym wskazano też na bogate doświadczenie Agnieszki Celedy w zakresie kultury i podkreślono, że zajmowała się promocją kultury polskiej w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Agnieszka Celeda 32 lata przepracowała w instytucjach związanych z kulturą, w tym ostatnie 8 lat w Muzeum Historii Polski, gdzie od 2019 r. jest kierownikiem Działu Budowy Wystawy Stałej (budżet: ponad 600 mln zł) i gdzie wprowadza m.in. najnowocześniejsze w europejskim muzealnictwie rozwiązania techniczne. Zajmowała się także promocją kultury polskiej w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pracowała w Polskim Radio (m.in. jako Redaktor Naczelna Redakcji Kultury, zarządzającej merytorycznie i organizacyjnie programami literackimi i publicystycznymi dla PR1, PR2, PR3 i PR4) oraz współtworzyła TVP Kultura w czasie, gdy to medium cieszyło się ogromnym zaufaniem. To rokowało, że kandydatka – nie tylko człowiek kultury, ale też sprawna i skuteczna menadżerka (absolwentka Podyplomowych Studiów Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej) – poradzi sobie z ogromnym wyzwaniem, jakim jest kierowanie Muzeum Literatury, jego rozwój oraz jego generalny remont (6 połączonych kamienic na warszawskiej Starówce). Konkretny plan tego remontu przedstawiła w konkursowym autorskim programie realizacji zadań
— możemy przeczytać.
Żądanie wyjaśnień
Autorzy listu zażądali też wyjaśnień od marszałka Struzika, konfrontując dorobek zawodowy Agnieszki Celedy i Beaty Michalec. Wskazali też, że popierana przez urząd marszałkowski Michalec jest… oną burmistrza dzielnicy Wawer z PO.
Domagamy się od Pana Marszałka udzielenia wyjaśnienia, dlaczego Agnieszka Celeda została pominięta, mimo że konkurs wygrała bezwzględną większością głosów Komisji? Oczekujemy informacji konfrontujących obecne obsadzenie stanowiska dyrektora Muzeum Literatury z werdyktem Komisji konkursowej oraz pełną dokumentacją powstałą podczas pracy Komisji, z dokumentacją etapu późniejszego, kiedy Przewodnicząca Komisji konkursowej, Wiesława Miecznikowska (przedstawicielka Zarządu Województwa Mazowieckiego), prezentowała stanowisko Komisji na posiedzeniu Zarządu Województwa 10 grudnia 2024 r., a także z Uchwałą nr 1065/36/24 i Załącznikiem do niej. Ponadto domagamy się informacji, czy Beata Michalec (przez 25 lat życia zawodowego związana z warszawską oświatą, konkretnie z edukacją przedszkolną, jako nauczycielka, następnie dyrektorka przedszkola; od 2019 r. zastępczyni dyrektora ds. programowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie, działaczka społeczna i obecna radna), która przegrała w tym konkursie z Agnieszką Celedą, zostanie po pewnym czasie zatrudniona w Muzeum Literatury jako dyrektor (w miejsce p.o. dyrektora)?
— pytali.
Robimy to w przekonaniu, że informacja taka należy się zarówno środowisku muzealników, jak i środowisku literackiemu, żywo zainteresowanemu aktywną i merytoryczną współpracą z tą placówką, a także społeczeństwu, upatrującemu w przejrzystych konkursach lekarstwa na niejasne praktyki kadrowe. Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego oraz dobro tej szacownej instytucji. Sprawę obsady stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza uważamy za niezwykle ważną dla kultury i literatury w Polsce
— podkreślili.
Gliński nie zostawia suchej nitki…
Do zamieszania ws. obsadzenia stanowiska dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie odniósł się w mediach społecznościowych były wicepremier i wieloletni minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Platforma na swoim. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich protestuje w związku z powołaniem na dyrektora Muzeum Literatury żony burmistrza Wawra z PO, mimo, że PRZEGRAŁA konkurs na to stanowisko. Co tu komentować…
— skwitował prof. Piotr Gliński.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/717217-kto-dyrektorem-muzeum-literatury-glinskiplatforma-na-swoim