Koncert ku czci Nalepy. Wystąpi syn

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. YouTube
Fot. YouTube

Koncert Pamięci Tadeusza Nalepy z okazji 70-tych urodzin artysty, odbędzie się w sobotę wieczorem w jego rodzinnym mieście - Rzeszowie. Wystąpi na nim m.in. syn artysty - Piotr Nalepa.

Koncert odbędzie się na scenie pod Wieżą Farną, w bliskim sąsiedztwie pomnika Tadeusza Nalepy, znajdującego się na głównym deptaku Rzeszowa - ul. 3 Maja.

W koncercie z okazji urodzin Nalepy wystąpi jego syn Piotr z programem Breakout Tour, wraz z Żanetą Luberą, znaną z programu The Voice of Poland, i Tomkiem Kiersznowskim, wybitnym rzeszowskim harmonijkarzem bluesowym. Projekt Piotr Nalepa Breakout Tour powstał w 2007 r. po wspólnym występie muzyków na Breakout Festiwal w Rzeszowie. Trasa poświęcona jest pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, tworzących legendarny zespół Breakout.

Piotr Nalepa zajął się też opieką artystyczną wydarzenia.

Zależało mi na tym, aby był to koncert, w którym wezmą udział artyści w jakiś sposób związani z Tadeuszem Nalepą. Muzycy, z którymi występował, których lubił i cenił, dla których jego twórczość stanowiła inspirację -

powiedział Piotr Nalepa.

W koncercie rzeszowianie będą mogli wysłuchać jeszcze: Free Blues Band, Wojtek Klich Band oraz Sagittarius Blues Group.

Free Blues Band to grupa bluesowa założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków pod koniec 1979 r. Na swym koncie ma nagrody z wielu festiwali muzyki rockowej i bluesowej. Zespół współpracował z Tadeuszem Nalepą od 1995 roku. To właśnie z nim Nalepa zagrał ostatni koncert w swoim życiu 12 sierpnia 2006 roku w Trincu w Czechach.

Sagittarius Blues Group powstał w 1981 r. przy Miejskim Domu Kultury w Nowej Dębie. Muzycy nie ukrywają, że początkowo ich twórczość była inspirowana dokonaniami Tadeusza Nalepy, z którym wystąpili kilkakrotnie jako zespół akompaniujący.

Wojtek Klich jest współautorem cyklicznych imprez, jakie odbywają się w Tarnowie od 1994 r. Występował z wieloma znanymi muzykami, również z Tadeuszem Nalepą.

Do końca września pod arkadami Ratusza będzie eksponowana wystawa fotograficzna "Breakout" autorstwa Marka Karewicza, ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, która udostępniła również portrety Tadeusza Nalepy do prezentacji na scenie podczas koncertu.

Organizatorami koncertu są: Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska.

Pomnik Tadeusza Nalepy, przedstawiający artystę z gitarą w ręku, idącego ulicą, został odsłonięty w grudniu 2009 roku na głównym deptaku Rzeszowa - ul. 3 Maja. Pomnik jest atrakcją turystyczną, przy której często mieszkańcy i turyści robią sobie pamiątkowe fotografie, a nawet zdjęcia ślubne. Pomnik wykonany z brązu jest także hołdem złożonym temu wybitnemu muzykowi.

Robert Lubera, który grywał z Nalepą w różnych zespołach, powiedział podczas odsłonięcia, że razem z przyjaciółmi postanowili wymyślić legendę i wszyscy młodzi gitarzyści, którzy potrzymają przez 5 minut gryf gitary na pomniku Nalepy, mają szansę, ze spłynie na nich 1/10 talentu artysty.

Tadeusz Nalepa kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, nazywany ojcem polskiego bluesa, urodził się 26 sierpnia 1943 roku w Zgłobniu koło Rzeszowa. Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych - obydwaj jego dziadkowie byli muzykami ludowymi. Dzieciństwo i młodość spędził w Rzeszowie, dokąd przeprowadzili się jego rodzice. Uczył się gry na skrzypcach i akordeonie, a na początku lat 60. zafascynowany rock and rollem, któremu w Polsce nadano nazwę big beat, nauczył się grać na gitarze.

W roku 1963 Nalepa i Mira Kubasińska, późniejsza wokalistka Breakoutu, zostali laureatami II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W 1965 r. Nalepa założył grupę Blackout, z którą wykonywał piosenki z repertuaru The Beatles i Rolling Stone. Następnie zaczął komponować własną muzykę do tekstów Bogdana Loebla. Zespół pierwsze koncerty dawał w rzeszowskich lokalach. Istniał do końca roku 1967.

Rok później Nalepa założył grupę Breakout - nazwa sugerowała przełom w ówczesnych konwencjach muzyki. Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt, m.in.: "Blues", "Karate" i "Kamienie". Do największych przebojów Breakoutu należą: "Gdybyś kochał, hej", "Na drugim brzegu tęczy", "Poszłabym za Tobą", "Kiedy byłem małym chłopcem". Zespół działał do 1980 roku.

Po rozpadzie Breakoutu Nalepa śpiewał jako solista z towarzyszeniem zespołu, którego skład się często zmieniał. W latach 90. towarzyszył mu syn Piotr. Nalepa koncertował też m.in. z zespołem Dżem, z którym nagrał jedną płytę. W 2003 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta nagrał 26 płyt, z których większość uzyskała status złotej płyty. Zagrał setki koncertów w kraju i za granicą. W ostatnich latach życia poważnie chorował, zmarł 4 marca 2007 r. w Warszawie. Jesienią 2005 zmarła Mira Kubasińska.

MG/PAP

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych