Minister Bartłomiej Sienkiewicz likwiduje z 1 maja działający od wielu lat projekt Biuro „Niepodległa”. Biuro powstało w związku z obchodzoną w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajmowało się koordynacją licznych projektów upamiętniających naszą niepodległość oraz przydziałem programów dotacyjnych. „Dobra data na koniec Niepodległej” - napisał prof. Sławomir Cenckiewicz na platformie X.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz tuż po objęciu władzy w resorcie ogłosił, że połączy Biuro „Niepodległa” i Instytut Adama Mickiewicza. Stanie się to z dniem 1 maja tego roku.
Z dniem 1 maja 2024 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro „Niepodległa” kończy działalność i zostanie połączone z Instytutem Adama Mickiewicza. Zapraszamy do lektury podsumowania naszej działalności!
— głosi komunikat Biura „Niepodległa”, zamieszczony w mediach społecznościowych.
Ludzie Sienkiewicza
Jakie są powody zmian w instytucjach kultury podległych Sienkiewiczowi? W styczniu wiceminister Joanna Scheuring-Wielgus nie pozostawiła złudzeń co do właściwych motywów.
Trwają kontrole. Wczoraj kontrola weszła do Instytutu Adama Mickiewicza. Likwidujemy instytucje powołane przez PiS tylko po to, by ich koledzy mogli pobierać pensje. Np. Biuro Niepodległa albo Instytut Literatury w Krakowie, który łączymy z Instytutem Książki. Ujawniamy nieprawidłowości
– powiedziała wówczas Scheuring-Wielgus.
Na wieloraką zbieżność dat likwidacji Biura „Niepodległa” zwrócił uwagę prof. Sławomir Cenckiewicz.
Dobra data na koniec Niepodległej
— skomentował prof. Cenckiewicz, co może być nawiązaniem do dwóch dat z najnowszej historii Polski. W czasach PRL, komunistyczne władze zmuszały Polaków do świętowania 1 maja jako symbolu czerwonego kolekywu mas pracująych. Z kolei od 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.
Przeciwko tym działaniom Sienkiewicza dotyczącym Biura „Niepodległa” stanowczo zaprotestował prof. Piotr Gliński, były minister kultury, obecnie poseł PiS. Były minister kultury wyjaśnił, że Instytut Adama Mickiewicza i Biuro „Niepodległa” to instytucje zajmujące się zupełnie innymi sprawami.
IAM zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą, Niepodległa - projektami historycznym w Polsce. Chodzi wyłącznie o wyrzucenie obecnych dyrektorów. Troglodyci. Niemcy się ucieszą…
— ostrzegał już w styczniu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/690285-sienkiewicz-likwiduje-biuro-niepodlegla