„Oprócz języka, to właśnie kultura jest wyznacznikiem tożsamości narodowej. Dziękuję, że w tak odległej od Polski Kanadzie, ta kultura jest pięknie prezentowana” – powiedziała małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda podczas spotkania z polskimi zespołami folklorystycznymi w Edmonton w kanadyjskiej prowincji Alberta.
Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą od piątku do wtorku przebywała z wizytą w Kanadzie. Odwiedzili oni dwie prowincje: Kolumbię Brytyjską oraz Albertę. Małżonka prezydenta spotkała się m.in. z przedstawicielami polonijnych zespołów folklorystycznych. Przywitała ją prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Greta Derus, która podziękowała za przybycie i pamięć o kanadyjskiej Polonii.
Podczas spotkania z zespołami folklorystycznymi prezes Kongresu opowiedziała ich historię oraz przedstawiła codzienne zajęcia grup, które prezentują tradycyjne tańce ludowe. Kornhauser–Duda podziękowała tancerzom za kontynuowanie i promowanie polskiej kultury.
Oprócz języka, to właśnie kultura jest wyznacznikiem tożsamości narodowej. Dziękuję, że w tak odległej od Polski Kanadzie, ta kultura jest pięknie prezentowana
– powiedziała pierwsza dama.
Zwróciła się ona też do opiekunów i rodziców, dziękując za rzetelne przygotowanie młodzieży do występu oraz za motywowanie ich do angażowania się w polonijnych grupach artystycznych.
Dziękuję za tak profesjonalne przygotowanie młodzieży. Mam nadzieję, że wkrótce wystąpicie także w Polsce
– powiedziała małżonka prezydenta, zwracając się do członków zespołów.
Działalność zespołów folklorystycznych w Kanadzie
Zespoły folklorystyczne – Piast, Mazur i Polonez – funkcjonujące w Edmonton w prowincji Alberta mają na celu podtrzymywanie polskiej kultury, zwyczajów i folkloru tanecznego, a także chcą być częścią wielokulturowego społeczeństwa kanadyjskiego.
Najstarszy zespół – Mazur – powstał w 1965 roku. Pod nazwą „Mazur Polish–Canadian Dancers of Edmonton Society” działają dwie grupy wiekowe: Mały Mazur dla dzieci od 5–11 lat i Mazur – powyżej 12 lat. Obecnie w skład zespołu wchodzi 18 dzieci.
Grupa Polonez została założona w 1980 roku przez dr. Walentego Michalika, jednego z czołowych polskich choreografów, który osiągnął wiele sukcesów zarówno w Polsce, jak i w Kanadzie. Tancerze prezentują szeroki repertuar folkloru z centralnych i południowych regionów Polski. Zespół ten posiada ponad 300 autentycznych strojów ludowych.
Piast to najmłodsza grupa, która działa w Edmonton od 2008 roku. Dzieci i młodzież w ramach przygotowań do występów ćwiczą układy taneczne. Ich spotkania są poświęcone praktyce, doskonaleniu technik tanecznych i synchronizacji.
Spotkanie z polskimi uczniami
Ponadto, małżonka Andrzeja Dudy złożyła też wizytę w Szkole Polskiej im. Św. Kazimierza w Vancouver, gdzie spotkała się z uczniami oraz gronem pedagogicznym. Na początku odbył się występ artystyczny dzieci. Przedstawiono też historię i obecną działalność szkoły.
Pierwsza Dama podziękowała uczniom, że codziennie podejmują się nauki w systemie polskim.
Dziękuję Wam, że chcecie się uczyć języka polskiego, że poznajecie również polską historię i geografię, ale macie też możliwość rozwijania swoich pasji i talentów
– powiedziała.
Zwróciła się też do dyrektora placówki, proboszcza parafii św. Kazimierza w Vancouver Ks. Alfreda Grzempy oraz do grona pedagogicznego. Kornhauser–Duda podziękowała za utworzenie warunków, które umożliwiają dzieciom odpowiedni rozwój.
Dziękuję Państwu za dbałość o to, by szkoła spełniała swoją różnorodną funkcję. Szkoła to nie tylko miejsce nauki. To także miejsce, w którym uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania
– zaznaczyła pierwsza dama.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/689617-pierwsza-dama-spotkala-sie-z-zespolami-folklorystycznymi