Ponad 100 wystawców z całego kraju, kilkadziesiąt godzin wydarzeń towarzyszących, z udziałem najpopularniejszych autorów książek o tematyce religijnej, w tym licznego grona twórców z zagranicy. Wreszcie, kilkanaście tysięcy książek o tematyce religijnej zebranych i prezentowanych w jednym miejscu. W tak bogaty sposób zapowiadają się tegoroczne, XXIX Targi Wydawców Katolickich w Warszawie. Najbliższa odsłona tego swoistego Święta Dobrej Książki, a w praktyce największego w kraju wydarzenia dedykowanego książce katolickiej odbędzie się w dniach 11 – 14 kwietnia w drugim tygodniu po Świętach Wielkanocnych.
W tym roku również, tak jak od blisko dekady, ta inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a współorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum odbędzie się w Arkadach Kubickiego, niezwykłego miejsca od wielu lat przyjaznego dla wszystkich zaangażowanych czytelników i miłośników książek religijnych. – Dla wielu z nich książka pełni rolę wiernego towarzysza codziennych zmagań duchowych i intelektualnych. Pomaga poznawać współczesny świat, rozwijać osobiste doświadczenia religijne i umacniać wiarę. Od blisko 30 lat nasze Targi służą wielu ludziom za swoisty drogowskaz uczciwego postępowania, w oparciu o tradycję chrześcijańskiej Europy – przekonuje ks. Roman Szpakowski SDB, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Wśród targowych wydarzeń szczególną rolę mają szansę odgrywać te związane z obchodzonym obecnie Rokiem Rodziny Ulmów oraz Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego i niezłomnego biskupa okresu komunizmu, a także w Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, w 40. rocznicę jego porwania i męczeńskiej śmierci.
Nagrody Feniks 2024
W każdym kolejnym roku targi żyją swoją dynamiką. Podobnie rzecz ma się w przypadku towarzyszącej im od ponad ćwierć wieku Nagrodzie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników oraz środowiska wydawców publikacji o tematyce religijnej w tym roku zmniejszono liczbę konkursowych kategorii – z 19 do 11. To świadoma próba nadążenia za zmianami trendów na rynku publikacji wydawniczych, a dla Kapituły Nagrody FENIKS 2024 prawdziwe wyzwanie intelektualne i organizacyjne. W efekcie, wydane w 2023 roku i zgłoszone do konkursu publikacje rywalizują w następujących kategoriach: „nauki kościelne, „duchowość / świadectwo”, „historia”, „literacka”, „publicystyka / eseistyka religijna”, „książka dla dzieci i młodzieży”, „seria wydawnicza (dzieła zebrane)”, „tłumacz”, „edytorstwo – album”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska – klasyczna / współczesna”.
Wyniki poznamy podczas uroczystości otwarcia XXIX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie, która odbędzie się 11 kwietnia o godz. 12 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum. Natomiast wręczenie Nagród i Wyróżnień, a także Nagrody Głównej raz Feniksów Specjalnych nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2024 r. o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie przy ul. Długiej 13/15.
Wydarzenia towarzyszące
W programie towarzyszącym nie zabraknie także bogatej oferty filmów dokumentalnych o tematyce religijnej i historycznej, które co roku w sali kinowej Zamku Królewskiego gromadzą tłumy zainteresowanych.
Każdy kolejny dzień przynosi nowe informacje dotyczące Targów, ich programu towarzyszącego i oferty dla odbiorców spragnionych nowych czytelniczych emocji i spotkań z książką katolicką. Organizatorzy zapraszają na stronę internetową Swk.pl oraz na profile targów w mediach społecznościowych.
Stoisko wydawnictwa „Biały Kruk”
Z okazji zbliżającej się 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II (27 kwietnia 2024 r.) nakładem Białego Kruka została wydana najnowsza publikacja autorstwa Jolanty Sosnowskiej, zatytułowana „Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II”. Jest to fascynująca biografia oraz podróż w głąb serca człowieka, który pozostawił niezatarte ślady w historii Kościoła i świata. To książka, którą warto przeczytać, aby lepiej zrozumieć Papieża Polaka, ale także siebie i swoje miejsce w dzisiejszym świecie.
W 10. rocznicę kanonizacji Papieża Polaka ta publikacja staje się źródłem wiedzy, ale także inspiracją do odkrywania głębszych aspektów wiary i posługi. Zachęca nas do refleksji nad naszym własnym powołaniem i odwagą, którą możemy czerpać z życia i nauczania Jana Pawła II. Książka oferuje bogatą narrację, ale także obrazy, które dodają nowej głębi opowieści. 162 zdjęcia mistrza Adama Bujaka, uwieczniającego życie Jana Pawła II, są niezwykle wartościowym dodatkiem, umożliwiającym czytelnikom jeszcze głębsze zanurzenie się w historii tego wyjątkowego człowieka.
W ofercie wydawnictwa Biały Kruk znajdą Państwo nawet 250 TYTUŁÓW, w tym kilka najnowszych premier: „Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja” pod redakcją Barbary Nowak, „Moje zakazane piosenki” Jana Pietrzaka, „Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku” prof. Wojciecha Polaka, „Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu” prof. Wojciecha Roszkowskiego.
NA STOISKU BIAŁEGO KRUKA GWARANTOWANE DUŻE RABATY, KSIĄŻKI Z AUTOGRAFAMI I DEDYKACJAMI! W WEEKEND 13-14.04. SPOTKANIA Z NASTĘPUJĄCYMI WYBITNYMI AUTORAMI:
13.04. (sobota)
• 11:00-12:30 Czesław Ryszka
• 12:00-13:30 Adam Bujak
• 13:30-15:00 Prof. Wojciech Polak
• 14:30-16:00 Prof. Wojciech Roszkowski
14.04. (niedziela)
• 11:00-12:00 Adam Bujak
• 12:00-13:30 Jan Pietrzak
• 13:30-14:30 Jolanta Sosnowska
• 14:00-15:00 Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/687880-swieto-dobrej-ksiazki-xxix-targi-wydawcow-katolickich