Po siedmiu latach muzyczny „Wieczór z Historią” znika z ramówki Programu I Polskiego Radia, a umowa ze mną zostaje wygaszona.
Odchodzę w dobrym towarzystwie – wraz z prof. Andrzejem Nowakiem. W najbliższy wtorek nie usłyszycie zatem 10 ballad i pieśni dedykowanych wyłącznie „Żołnierzom Wyklętym”, m. in. rtm Witoldowi Pileckiemu, mjr Józefowi Kurasiowi („Ogień), ppor Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi („Rój”), gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi („Nil”), sanitariuszce Danusi Siedzikównie („Inka”) - jak i tysiącom bezimiennym herosów, poległym już po zakończeniu działań wojennych w walce z sowieckim okupantem i polskimi zdrajcami o komunistycznym rodowodzie.
Nie będzie też mi dane przypomnieć ważnych lutowych rocznic i jubileuszy. Np. tego, że:
— 16 lutego 1358 roku po raz pierwszy użyto w dokumencie pisanym słowa „Rzeczpospolita”.
— 19 lutego 1993r. przywrócono na sztandary Wojska Polskiego ustanowioną w 1943r. dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
— 22 lutego przypadają aż trzy rocznice: 210 – urodzin Oskara Kolberga (etnografa, muzyka i kompozytora). Tego dnia, ale cztery lata wcześniej, w 1810r. na świat przyszedł Fryderyk Chopin (niektóre źródła podają datę 1.03.1810). Również 22 lutego, ale 1846r wybuchło szlacheckie Powstanie Krakowskie, zduszone w zarodku przez galicyjskie chłopstwo.
—25 lutego 1831 roku, w Bitwie pod Olszynką Grochowską (Powstanie Listopadowe) – powstrzymaliśmy, choć na krótko, atak wojsk rosyjskich prących na Warszawę.
—26 lutego 1927r Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnym hymnem Polski.
—28 luty 1944r to data wymordowania przez ukraińskich nacjonalistów 850 mieszkańców Huty Pieniackiej.
—29 lutego 1768 w Barze zawiązał się zbrojny związek polskiej szlachty polskiej, zwany konfederacją barską…
Nie zaśpiewają o „Wyklętych”: Andrzej Kołakowski, Maciej Wróblewski, Norbert „Smoła” Smoliński (z „Contra Mundum”), nie zarapują o nich „Basti”, „Sova”, Tadek „Firma” Solo, nie zagrają zespoły „Forteca”, „Horytnica” i „Zayazd”. Mimo tego, że audycja jest już nagrana i gotowa do emisji!
Dziękuję wszystkim „nocnym markom” za wierne kibicowanie mojej śpiewanej historii Polski. I do zobaczenia na koncertach, spotkaniach autorskich, również na You Tube, a być może już wkrótce w innych, bardziej przyjaznych naszej polskiej tradycji mediach. A może otworzę własny, poetycko-muzyczno-historyczny kanał na YT? O ile jest taka potrzeba… Co o tym sądzicie?
PS Na razie możecie słuchać muzycznego „Wieczoru z Historią” na stronach Polskiego Radia, póki nie zdejmą i tego:
Zauważyłem, że coraz więcej osób lajkuje mój utwór „Pożegnanie z wolnością”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/682969-wieczor-z-historia-audycja-wykleta