MKiDN poinformował dziś o wycofaniu przez min. Sienkiewicza kandydatury Beaty Szydło i Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej. Jednocześnie zgłosił na swoich przedstawicieli w Radzie wicemarszałka Sejmu RP Dorotę Niedzielę oraz Andrzeja Kacorzyka – zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz. „Jestem jednym z założycieli tego muzeum. Jego tematyka - jako mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej - jest dla mnie bardzo ważna. Ruch ppłk. Sienkiewicza jest po prostu małostkowym gestem małego człowieka” - skomentowała decyzję MKiDK Beata Szydło.
Nowi kandydaci ministerstwa
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wycofał wskazane przez poprzednie kierownictwo resortu kandydatury pani Beaty Szydło i pana Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej i zgłosił na swoich przedstawicieli w Radzie panią Dorotę Niedzielę – wicemarszałka Sejmu RP oraz pana Andrzeja Kacorzyka – zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz
— podało dziś w mediach społecznościowych MKiDN.
Wskazanie dwóch kandydatów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 15-osobowej Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powoływanej przez władze województwa małopolskiego wynika ze statutu Muzeum i umowy o współprowadzeniu zawartej 31 sierpnia 2023 r. między MKiDN a Województwem Małopolskim
— poinformował resort.
Szydło: Ruch płk. Sienkiewicza jest małostkowym gestem małego człowieka
Nie oznacza to jednak, że Beaty Szydło zabraknie w Radzie Miejsca Pamięci i Państwowe Muzeum Auschwitz‑Birkenau. Głos w tej sprawie w mediach społecznościowych zabrała także sama była premier.
Nie spodziewam się wiele po rozgrzanych „dziennikarzach”, ale jednak zdziwiło mnie, że niektórzy pracownicy mediów nie są w stanie nawet przeczytać ze zrozumieniem komunikat resortu podpułkownika Sienkiewicza. Komunikat mówi o odwołaniu mnie z rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, tymczasem wybitni „dziennikarze” mylą to z radą Muzeum Auschwitz. W radzie Muzeum Auschwitz jestem i będę, 15 stycznia mamy kolejne obrady.
— poinformowała.
Co do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - jestem jednym z założycieli tego muzeum, jego tematyka - jako mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej - jest dla mnie bardzo ważna. Poświęciłam dużo czasu i pracy, by to muzeum powstało. Wszyscy zainteresowani tematem o tym wiedzą. Rada, z której zostałam odwołana, nawet jeszcze nie ruszyła, a członkostwo w niej oczywiście nie łączy się z zarobkami. Dlatego ruch podpułkownika Sienkiewicza jest po prostu małostkowym gestem małego człowieka.
— napisała na platformie X
Beata Szydło odniosła się w ten sposób m.in. do wpisu „zorientowanego inaczej” posła Michała Szczerby.
Szczerba ma taką obsesję na moim punkcie, że ślepo pluje jadem i nawet nie doczytał z rady którego muzeum wyrzucili mnie jego koledzy. Nie chodzi o Muzeum Auschwitz
— poinformowała.
Wycofana także kandydatura na zastępcę dyrektora Muzeum
Ponadto minister Sienkiewicz, po zweryfikowaniu decyzji podjętych przez poprzednie kierownictwo MKiDN, zdecydował o wycofaniu uzgodnienia kandydatury dr. Jakuba Przewoźnika na stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Obowiązek uzgodnienia – w odpowiedzi na wniosek dyrektora Muzeum – wynika ze statutu Muzeum, który stanowi, iż „Zastępcę powołuje i odwołuje Dyrektor w uzgodnieniu z Województwem i Ministrem”
— podano w komunikacie.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN oraz Województwo Małopolski. Zostało powołane w 2018 r. Jego główna siedziba powstała w zabytkowym budynku dawnych Zakładów Zbożowo Młynarskich i Zakładów Tytoniowych, który w latach 1940-44 jako magazyn SS „Lagerhaus” pełnił funkcję pomocniczą dla funkcjonariuszy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Od 2018 do 2022 r. MKiDN sfinansowało adaptację siedziby instytucji oraz wykonanie ekspozycji stałej. Dla publiczności muzeum zostało otwarte w kwietniu 2022 r., udostępniając dla zwiedzających wystawę stałą, która opowiada o realiach życia w Oświęcimiu i regionie w okresie poprzedzającym II wojnę światową, pod niemiecką okupacją, a także pomoc udzielaną przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz, w tym działalność partyzanckich oddziałów AK oraz zorganizowanie bezbłędnie działającego kanału ucieczkowego z obozu.
Statutowym przedmiotem działania Muzeum jest „przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość, w tym pokazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau udzielonej przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego i w kontekście realizowanego w obozie planu Zagłady”.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/X/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/677188-mkidn-wycofalo-kandydature-szydlo-do-rady-muzeum