Fundacja PGE wraz z Fundacją na Rzecz Wielkich Historii wyłoniła zwycięzców konkursu „Śladami bohaterów podziemia”. Zadanie konkursowe polegało na odbyciu podróży śladami historii i nagranie filmu, przedstawiającego osobę związaną z działalnością na rzecz ruchu oporu. W konkursie wzięło udział 51 drużyn, z których wybrano 25 laureatów, a 5 drużyn otrzymało nagrodę główną.
Zadaniem kilkuosobowych grup, tworzonych przez uczniów szkół podstawowych i średnich było znalezienie w swoim otoczeniu osoby związanej z ruchem oporu podczas II wojny światowej, pamiątek i fotografii związanych z jej działalnością konspiracyjną, a finalnie nagranie filmu w konwencji InstaStories dokumentującego poszukiwania.
Jurorzy oceniali prace pod kątem poprawności historycznej, stopnia wyczerpania tematu, kreatywności, walorów estetycznych, a także zgodności z tematyką zadania konkursowego. Wyróżnionych zostało 25 grup, w tym nagrodę główną w postaci bonów o wartości 3000 złotych otrzymali:
1. Detektywi Historii z województwa małopolskiego za pracę o Stanisławie Kolasińskim;
2. Drużyna Zyty z województwa kujawsko-pomorskiego za pracę o Zycie Elżbiecie Hannak;
3. Ferajna Sienkiewicza z województwa lubuskiego za pracę o Januszu Hrybaczu;
4. Kaszëbsczé dzewùse z województwa pomorskiego za pracę o Józefie Klawikowskim;
5. Marsowe prawnuczki z województwa lubelskiego za pracę o Kazimierzu Wieloszu.
Bardzo się cieszę, że poprzez konkurs „Śladami bohaterów podziemia” udało nam się zaktywizować ponad dwustu młodych ludzi do odkrywania lokalnej historii i nieznanych dotąd bohaterów. Łącznie poznaliśmy 51 nowych historii - historii osób, które poświęciły swoje życie walce z niemieckim okupantem. Gdyby nie ten konkurs, wiele z nich pozostawałoby nieznanych szerokiemu gronu osób, dlatego tym bardziej gratuluję wszystkim uczestnikom i laureatom. To budujące, że młode pokolenie chce poznawać polską historię i z takim zaangażowaniem bierze udział w jej pielęgnowaniu
— mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Wszystkie pamiątki znalezione przez uczestników konkursu znajdą się wśród eksponatów niedawno otwartego Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, które działa pod adresem: www.tajnepanstwo.pl. Wśród nich można znaleźć, m.in.: fotografie zestawu słuchawkowego znalezionego w partyzanckiej lepiance czy wojskowa manierka pradziadka.
To niesamowicie ważne, że trafiły do nas prace z odległych zakątków, pokazujących nieznane epizody walki z okupantem. Każde z tych zdarzeń może teraz wzbogacić szerszy – powszechnie znany - historyczny kontekst. Najbardziej wzruszające były prace, w których uczestnicy odkrywali bohaterów wśród członków swoich rodzin
— powiedział Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji Na Rzecz Wielkich Historii.
Wszystkie fotografie, pamiątki, zasoby nadesłane w ramach konkursu staną się cennym bogactwem dla zdigitalizowanych źródeł historycznych w Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, przestrzeni przyjaznej dla młodzieży
— dodaje Maciej Piwowarczuk.
Partnerem głównym konkursu jest Muzeum Historii Polski, a patronat honorowy objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerami konkursu są również Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Archiwum Akt Nowych.
Nagrody w konkursie zostały sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Mecenasem konkursu Śladami bohaterów podziemia jest Fundacja PGE.
Fundacja na rzecz Wielkich Historii - od 2008 roku działa na polu edukacji historycznej. Wychodzimy naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. W swoich działaniach odkrywa na nowo dziedzictwo i przeszłość, wykorzystując nowoczesne technologie w procesach digitalizacji i udostępniania szerokiej publiczności zbiorów, archiwów oraz kolekcji. Fundacja produkuje wystawy (m. in.: „Kościuszko. Inżynier Wolności” czy „Letnie Ostatki”), organizuje ogólnopolskie konkursy dla młodzieży („Baczyński bez filtra”, „Śladami bohaterów Armii Krajowej”). Tworzy narzędzia dydaktyczne, takie jak gra Wolna Elekcja.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła do ponad 5,5 mln klientów oraz liderem zmian w polskiej energetyce. PGE realizuje działania z zakresu pielęgnowania pamięci o polskiej historii i jej bohaterach. Głównym opiekunem projektów, których celem jest uczczenie pamięci o polskim ruchu oporu jest Fundacja PGE. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego oraz zaangażowała się w organizację konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. Dodatkowo, w 80. rocznicę powołania do życia Armii Krajowej, zorganizowała z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogólnopolski konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz stworzyła cykl animacji „Głosy AK” do historycznych nagrań głosów dowódców Armii Krajowej. Od 2018 roku realizuje Projekt „Tablice Pamięci”. W jego ramach przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka znajdujących się na terenie Warszawy, wydała folder o Tablicach Pamięci oraz wsparła wydanie dwujęzycznego albumu „Pamięć Warszawy”. Ponadto zamontowała ponad 120 tabliczek informacyjnych przy tablicach Tchorka, wyczyściła i zakonserwowała 104 tablice oraz sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl, pierwszą w Polsce elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. Ponadto, Fundacja PGE co roku w rocznicę Powstania Warszawskiego oddaje hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem „Energetycy w Powstaniu”. W tym roku w trakcie wydarzenia odbył się premierowy pokaz animacji: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, stworzonej przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/673508-konkurs-sladami-bohaterow-podziemia-rozstrzygniety
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.