Od dziś przez osiem kolejnych dni można wziąć udział w wydarzeniach składających się na pierwszy Festiwal Rymkiewiczowski w Warszawie.Temat przewodni „Dziady, upiory, przodkowie” nawiązuje do słynnego dzieła Adama Mickiewicza, bohatera znakomitych książek Rymkiewicza.
Pierwsze szubienice mieszkańcy Warszawy zobaczyli rankiem 9 maja 1794 roku. Trzy z nich znajdowały się na Rynku Starego Miasta. Czwarta stanęła pod kościołem św. Anny. Więcej szubienic rozstawiono 28 czerwca 1794 roku. Gdzie stały? Ile osób powieszono? Dlaczego byli wśród nich duchowni? Kto wieszał? Na czyje polecenie? Jaką rolę odgrywała wtedy Ambasada Rosyjska w Polsce? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas specjalnego spaceru śladami miejsc i ludzi opisanych w książce „Wieszanie” Jarosława Marka Rymkiewicza 5 listopada o godz. 12.00. Miejsce zbiórki: Rynek Starego Miasta w Warszawie przed Muzeum Literatury.
To wszystko w ramach pierwszej edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rozpocznie się w Dzień Zaduszny 2 listopada. Przez osiem dni można będzie wziąć udział w niecodziennych debatach, koncertach, spotkaniach z pisarzami, warsztatach i spektaklach teatralnych. Temat przewodni „Dziady, upiory, przodkowie” nawiązuje do słynnego dzieła Adama Mickiewicza, bohatera znakomitych książek Rymkiewicza.
Jarosław Marek Rymkiewicz był poetą, dramaturgiem, tłumaczem, napisał również dwie powieści. Był badaczem szczegółów, które stały się inspiracją do opowieści o nie tylko o Mickiewiczu, ale również Juliuszu Słowackim, Bolesławie Leśmianie czy Aleksandrze Fredrze. - Wszyscy pamiętamy ten głos, który często był głosem bardzo radykalnym, pobudzającym do dyskusji i wywołującym szok – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zapowiadając tegoroczną edycję festiwalu podkreślając, że Rymkiewicz był fascynującym filozofem codzienności oraz życia publicznego. Festiwal otworzy debata o związkach przemocy i polityki, zagadnienia obecnego w jego „tetralogii polskiej” składającej się na książki: „Wieszanie” (2007), „Kinderszenen” (2008), „Samuel Zborowski” (2010) i „Reytan” (2013). W stołecznym Muzeum Literatury już została otwarta wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia”. To pierwsza obszerna prezentacja dorobku, zmarłego przed rokiem, poety.
Festiwal Rymkiewiczowski obejmuje również obecne w jego twórczości inne wątki kultury od filozofii, przez teatr i muzykę – ze stałym odniesieniem do historii Polski i polskiej tradycji. I tak m.in. podczas koncertu „Polskie znaki”, który odbędzie się 2 listopada w Palladium będzie można na żywo posłuchać utworów z płyty „Rzeczy ostatnie” zawierającej interpretacje polskich żałobnych pieśni ludowych. Materiał powstał dzięki zaangażowaniu Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), i znanych z zespołu Kult Jarka Ważnego i Janusza Zdunka. Jest on wynikiem spotkań artystów z twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia, wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. A wszystko obracające się wokół tematu przemijania, śmierci i żałoby tak obecnych w twórczości pisarza. Dwa dni później w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej chętni będą mogli też wziąć udział w warsztatach pieśni pogrzebowych, które poprowadzi Robert Burdalski.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/669146-upiory-przodkowie-przemoc-i-polityka