Cieszę się, że zorganizowany został Festiwal, który pozwala na zachowanie pamięci o Jarosławie Marku Rymkiewiczu, współczesnym polskim wieszczu - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji o Festiwalu Rymkiewiczowskim.
Prof. Gliński podkreślił, że „to bardzo ważny festiwal - poświęcony pamięci Jarosława Marka Rymkiewicza, wielkiego polskiego poety, literata, krytyka literackiego, dramaturga, filozofa polskich spraw, a także w jakimś sensie współczesnego polskiego wieszcza”.
Przypomniał, że „Rymkiewicz pisał o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie czy Fredrze, ale także zabierał głos w najważniejszych sprawach dot. polskiej historii i współczesności”.
Wszyscy pamiętamy ten głos, który często był głosem bardzo radykalnym, pobudzającym do dyskusji, wywołującym szok. W pewnych diagnozach dot. polskości czy narodowych wyborów był do końca konsekwentny
— ocenił prof. Gliński.
Wyraził radość, „że zorganizowany został Festiwal, który pozwala na zachowanie pamięci o Jarosławie Marku Rymkiewiczu – ważnej osobowości polskiej kultury i życia publicznego”. Jego zdaniem, poezja Rymkiewicza „jest dowodem niezwykłego talentu, jaki posiadał”.
Minister poinformował, że „MKiDN wsparło tę sieciową inicjatywę, obejmującą wydarzenia z różnych dziedzin sztuki i nauk humanistycznych, realizowaną przez profesjonalne instytucje”.
Wyraził nadzieję, że „festiwal będzie organizowany co roku i będzie podejmował nowe wyzwania”.
„Chciałbym podkreślić także jego międzynarodowy aspekt. Musimy promować pamięć o Rymkiewiczu na świecie. Polska kultura musi być partnerem dla kultur światowych”
— wyjaśnił.
Na festiwalu, który rozpocznie się w Warszawie 2 listopada, odbędą się m.in. „Debaty Rymkiewiczowskie” na tematy „przemoc i polityka” oraz „po co nam polonistyka”. Na scenie muzycznej wystąpią: Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek, duet Matthias Loibner (lira korbowa) i Nataša Mirković (śpiew). Adam Strug poprowadzi „spotkanie śpiewacze”. Zorganizowane będą też warsztaty wokalne. Będzie można też obejrzeć spektakl na podstawie sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza pt. „Lekcja Anatomii”. W Państwowym Muzeum Etnograficznym odbędzie się konferencja etnologiczno-antropologiczna „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/666102-2-xi-rusza-festiwal-rymkiewiczowski-min-glinski-zaprasza