Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał dziś umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu.
„Historyczna chwila dla Polski”
To historyczna chwila dla Polski. Państwo Polskie będzie finansować i wspierać Bibliotekę Polską w Paryżu. Umowa została podpisana na 50 lat
— powiedział minister prof. Gliński.
Podpisanie tej umowy nie udałoby się, gdyby nie ludzie i środowiska, którzy przez 200 lat dbali o Bibliotekę Polską w Paryżu. Dziękuję wszystkim osobom, którzy są związani z Biblioteką Polską. Jestem także wdzięczny za współpracę wszystkich prawników. Powołanie Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu to długo wyczekiwana i bardzo ważna decyzja. Dziś rozpoczynamy kolejny proces - powołanie podmiotu zależnego, który na prawie francuskim będzie prowadził naszą instytucję polonijną
— mówił min. Gliński w Paryżu.
Proces zbliżania do momentu podpisania umowy polegał na tym, że zarówno polskie państwo, jak i polscy działacze polonijni oraz instytucje polskiej kultury funkcjonujące za granicą dojrzewały do tego, żeby zbudować system, który będzie odpowiadał współczesnym wyzwaniom. Te instytucje muszą uzyskać swoją stabilność, muszą mieć zapewnioną przyszłość, ale także powinny mieć zapewnione możliwości rozwoju – podejmowania nowych wyzwań i rozwijania dotychczasowej działalności
— dodał.
„Polska spełnia swoje obowiązki względem dziedzictwa narodowego i Polonii”
Szef MKiDN dodał, że „Polska spełnia swoje obowiązki względem dziedzictwa narodowego i Polonii. To jest dla nas bardzo ważne”.
Po raz pierwszy Polska ma możliwość, dzięki znowelizowaniu ustaw, na finansowanie instytucji kultury funkcjonującej za granicą również w oparciu o prawo francuskie.
Biblioteka Polska i Instytut będą w 100 proc. finansowane z budżetu państwa przy zachowaniu swojej niezależności. Było to możliwe dzięki połączeniu dwóch porządków prawnych: polskiego i francuskiego oraz dzięki wysiłkowi i pracy wielu osób i zaangażowaniu wielu instytucji i prawników
— podkreślił minister Gliński.
Biblioteka Polska z prawie 200-letnią historią jest niezwykle istotnym elementem polskiego dziedzictwa kulturalnego i historii Polski z dziełami Mickiewicza i Chopina
— dodał szef resortu kultury.
Kolejna placówka polonijna w stolicy Francji
Instytut Biblioteka Polska w Paryżu dołączy do takich m.in. polskich instytucji w stolicy Francji, jak założona przez członków Wielkiej Emigracji w 1838 r. Biblioteka Polska w Paryżu oraz założony w 1979 r. Instytut Polski w Paryżu.
Dyrektorem nowoutworzonego Instytutu został prof. Maciej Forycki. Instytut otrzyma finansowanie w wysokości 10 mln złotych z budżetu państwa.
Historię Biblioteki Polskiej w Paryżu przypomniał prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski, wskazując, że działalność PAU została zawieszona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej i dopiero w 2003 r. przywrócono jej status oraz potwierdzono własność budynku, w którym znajduje się Biblioteka.
W 1893 r. przekazano na własność Akademii Umiejętności zbiór Biblioteki Polskiej w Paryżu. Pierwsze posiedzenie Akademii odbyło się 18 lutego 1873. Początkowo Akademia składała się z 3 wydziałów – filologicznego, historyczno-filozoficznego oraz matematyczno-przyrodniczego.
Po 1918 r. Akademię przekształcono w Polską Akademię Umiejętności. W 1948 władze komunistyczne ogłosiły zamiar powołania Polskiej Akademii Nauk, a wobec PAU zastosowano restrykcje: finansowe, cenzuralne, ograniczono jej kontakty z zagranicą, zablokowano wydawnictwa. Podczas uroczystości w Bibliotece Polskiej Gliński wręczył medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prezesowi Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego prof. Piotrowi Zaleskiemu oraz mecenasowi Piotrowi Sadowny, zasłużonemu w pracach nad aktem założycielskim Instytutu.
Minister Gliński rozpoczął swoją wizytę w Paryżu od złożenia kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza, zaś po uroczystości w Bibliotece Polskiej odbyły się spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Paryżu
Podczas uroczystości w Bibliotece Polskiej za zasługi medalem Gloria Artis zostali uhonorowani przez ministra Glińskiego prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Piotr Zalewski oraz mecenas Piotr Sadowny, zasłużony w pracach nad aktem założycielskim Instytutu.
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/665901-w-paryzu-powstanie-instytut-biblioteka-polska