Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył dzisiaj w Londynie medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – złote śpiewaczce i aktorce Irenie Delmar-Czarneckiej oraz dyrektor Biblioteki POSK Dobrosławie Platt, zaś brązowy aktorowi i reżyserowi teatralnemu Wojciechowi Piekarskiemu.
Kultura stoi tradycją, ale stoi też instytucjami; czym jednak byłyby te instytucje, gdyby nie ludzie? Bez wybitnych jednostek kultura nie mogłaby się rozwijać. Serdecznie dziękuję tym wybitnym osobom, które zasłużyły się na co najmniej trzech poziomach – po pierwsze na tych obszarach kultury, którymi się zajmowały bądź zajmują. Po drugie, służycie państwo bardzo ważnej sprawie, mianowicie służycie diasporze polskiej, bo bez kultury na emigracji byłoby na pewno trudniej. A po trzecie, jesteście bardzo potrzebni Polsce, bo może nie zawsze ona w porządku zachowywała się wobec diaspory, ale bardzo was potrzebujemy
— powiedział minister Gliński podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Londynie.
Wsparcie instytucji kultury
Podkreślił, że w ostatnich ośmiu latach udało się wiele zrobić, by w sposób systematyczny wspierać polskie instytucje kulturalne na emigracji.
Irena Delmar-Czarnecka, która w tym roku ukończyła sto lat, była chórzystką w Operetce Warszawskiej. Do Londynu przybyła w 1951 r. Początkowo pracowała jako modelka. Kształciła się w zakresie śpiewu na studiach wokalno-muzycznych w Warszawie, Mediolanie i Londynie. Przystąpiła do Brytyjskiego Związku Artystów Teatralnych i Filmowych „Equity”. Została aktorką Polskiego Teatru Dramatycznego, Teatru Polskiego ZASP, Teatru Hemara, Teatru Ref-Rena, Teatru Budzyńskiego. Jako artystka sceniczna występowała w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. W 1981 r. została prezesem Związku Artystów Scen Polskich za Granicą (Londyn). Pełniła stanowisko dyrektor Teatru ZASP w Londynie. Była inicjatorką i przewodniczącą komitetu budowy pomnika „Dla Nich”, poświęconego Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i ustanowionego w 2012 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie spoczęły prochy jej męża pułkownika Kamila Czarneckiego i jego brata Mariana.
Dobrosława Platt jest dyrektorem Biblioteki Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie od stycznia 2011 r. W tym czasie zorganizowała m.in. 33 wystawy, w tym dwie poświęcone Józefowi Konradowi Korzeniowskiemu, zaś pozostałe – poświęcone polskiej literaturze emigracyjnej, opowiadające historię Polski, historię stosunków polsko-brytyjskich i prezentujące dzieła polskich artystów emigracyjnych. Zorganizowała też 103 wydarzenia, takie jak promocje książek dotyczących historii Polski, wykłady i filmy poświęcone polskim pisarzom emigracyjnym, spektakl teatralny, sesje naukowe, debaty.
Wojciech Piekarski to aktor i reżyser szczególnie zasłużony dla scen polskich w Londynie, w którym pozostał po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Zagrał blisko 100 ról teatralnych w ponad 80 spektaklach, nie licząc udziału w patriotycznych uroczystościach okolicznościowych. W 1982 roku wraz z Maryną Buchwaldową założył Laboratorium Teatralne, mające kształcić i dokształcać aktorów na potrzeby teatru emigracyjnego. W 1983 r. został laureatem nagrody dla Najlepszego Aktora Polskiego przyznanej przez Teatr Polski ZASP za granicą. Jest kierownikiem zespołu Scena Poetycka utworzonego z inicjatywy Heleny Kaut-Howson.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/665412-p-glinski-wreczyl-medale-zasluzony-kulturze-gloria-artis