„Prace konserwatorskie przy tego typu obiekcie, to jest swoista niekończąca się historia. Na katedrę wywarł wpływ czas wojny, tak na przykład gotycki ołtarz, który pochodzi z czasów Kopernika, był w rozproszeniu. Na przestrzeni wielu lat odnaleziono niektóre jego elementy, a prace nad całością trwają już od pięciu lat – pięciu sezonów. Ostatnia dekada to z pewnością większa intensyfikacja prac, bo mobilizowały nas liczne jubileusze” - powiedział w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. doktor Jacek Wojtkowski, proboszcz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Andrzeja Apostoła we Fromborku.
Istotne wsparcie dla katedry
Katedra we Fromborku od 1994 roku jest w gronie najcenniejszych polskich zabytków wpisanych na listę Pomników Historii. Ostatnio obiekt został nagrodzony w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, który odbywa się pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fromborska katedra została laureatem nagrody w kategorii specjalnej: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
Ks. dr Jacek Wojtkowski podkreślił, że „katedra we Fromborku to matka kościołów archidiecezji warmińskiej”, a stała opieka nad zabytkiem jest możliwa dzięki zespołowi osób zajmujących się przygotowywaniem wniosków aplikacyjnych do konkursów na dofinansowanie prac, dzięki parafianom, gościom oraz instytucjonalnym mecenasom: Polskiemu Koncernowi ORLEN, Fundacji ORLEN, Fundacji TOTALIZATOR SPORTOWY. Wskazał, że kluczowe dla katedry jest też wsparcie otrzymywane dzięki „grantom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do których aplikujemy każdego roku”. Zabytek lokalnie wspierany jest przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Zacznijmy od tego, iż prace konserwatorskie przy tego typu obiekcie, to jest swoista niekończąca się historia. Na katedrę wywarł wpływ czas wojny, tak na przykład gotycki ołtarz, który pochodzi z czasów Kopernika, był w rozproszeniu. Na przestrzeni wielu lat odnaleziono niektóre jego elementy, a prace nad całością trwają już od pięciu lat – pięciu sezonów. Ostatnia dekada to z pewnością większa intensyfikacja prac, bo mobilizowały nas liczne jubileusze
— mówił proboszcz katedry.
Działania związane z bezpieczeństwem obiektu
Ks. Wojtkowski podkreślił też, że obok prac konserwatorskich, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa katedrze. Obiekt miał problemy z wilgotnością i konieczne było zastosowanie drenów oraz zmiana ukształtowania terenu, wzmocniony został też dziedziniec.
Ze względu na niewydolność miejskiej sieci hydrantów, Warmińska Kapituła Katedralna zdecydował o budowie podziemnego zbiornika przeciwpożarowego. Było to możliwe dzięki dofinasowaniu przez MKiDN. Zbiornik przeciwpożarowy ma pojemność 200 m3 wody. Zabezpiecza katedrę, ale jest przede wszystkim włączony do systemu PPOŻ miasta i zabezpiecza wszystkie zabudowania miejskie przy ul Katedralnej, budynek szkoły, warsztaty terapii zajęciowej. Dużym wyzwaniem były prace przy dachu katedry. Rozpoczęły się w 2015 roku i trwały siedem lat – 7 sezonów. W 80 proc. dofinansowane ze środków MKiDN. Prace obejmowały m. in. wymiany dachówki i naprawy oryginalnej więźby z XV i XVI w.
— wyjaśnił ks. Wojtkowski dodając, że obecnie pilnych prac wymagają mury obronne
Czekają nas też prace w XIV w, kapitularzu, czyli w budynku posiedzeń Kapituły Katedralnej. Sala kapituły z pewnością jest świadkiem obecności Mikołaja Kopernika, tam podejmowano ważne decyzje dotyczące katedry i regionu
— wyliczał proboszcz katedry dodając, że najważniejszym wyzwaniem będzie renowacja instrumentu organowego.
Kapłan zachęcił też do wzięcia udziału w zaplanowanym na 15 czerwca koncercie muzyków olsztyńskich i chóru pod dyrekcją prof. Piotra Sułkowskiego.
Zostanie wykonany utwór Planety, op. 32 Gustava Holsta. Każda z części suity nosi nazwę jednej z planet Układu Słonecznego jako symbolu astrologicznego. Tym utworem połączymy teraźniejszość: zakończenie realizacji projektu “Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych – Etap I prac”. i osobę Kanonika Mikołaja Kopernika
— powiedział w rozmowie ze Stefczyk.info ks. Jacek Wojtkowski.
CZYTAJ TEŻ:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/648656-zwienczenie-pierwszego-etapu-remontu-fromborskiej-katedry