„Nasze instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej, która musi być Rzecząpospolitą silną, mocną, z perspektywami rozwojowymi dla kolejnych pokoleń. Dlatego te instytucje tworzymy” - powiedział w piątek na otwarciu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach (Podlaskie) wicepremier Piotr Gliński.
To jest nauka o wyborach, współistnieniu kultur, religii; o czynach heroicznych, ale to także nauka o rozwoju Polski
— ocenił misję nowej placówki wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów zostało utworzone w wyremontowanych i zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach XVII-wiecznego klasztoru podominikańskiego w Sejnach. Łączna wartość projektu to 20 mln zł, z czego 17 mln pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 3 mln zł to wkład własny miejscowej parafii.
To wielki zaszczyt być dzisiaj w tym miejscu. Dziękuje za zaproszenie i za ten honor, że mogliśmy wesprzeć tę inicjatywę. To jest Muzeum Kresów. Pierwsze nowo zbudowane w Polsce - można powiedzieć, że zbudowane, bo to nie było tylko odnowienie. To było coś więcej, niż remont generalny. Byłem tutaj dwa lata temu i muszę powiedzieć, że i wierzyłem i nie wierzyłem. Ksiądz prałat ma chyba jakieś specjalne układy z Górą i zdążyliście to zrobić. Bo to wy zrobiliście - ksiądz prałat, jego ekipa, wykonawcy, ksiądz biskup, jeden z parlamentarzystów szczególnie - Jarosław Zieliński. Gdyby nie ty, było by ciężko, ale wszyscy popierali
— mówił na otwarciu Gliński.
Dlaczego Kresy?
W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni polscy i litewscy oraz konsul Litwy w RP.
Dlaczego Kresy? To jest przecież wielka część polskiej historii, może ta największa w pewnych etapach historycznych. To jest nauka o wyborach, to jest nauka o współistnieniu kultur, religii, to jest nauka o czynach heroicznych, ale jest to także nauka o rozwoju Polski
— mówił o przesłaniu sejneńskiego muzeum wicepremier.
Ktoś kiedyś, nie my, zadecydował o tym, że one (Kresy) zostały odcięte, potoczyły się inaczej losy. Mamy wspaniałe pokojowe relacje z wieloma narodami na Wschodzie i takie relacje chcemy kontynuować i pogłębiać, ale jednocześnie mamy obowiązek pamiętać i obowiązek uczyć się z tamtych wydarzeń i z tamtej historii
— dodał. Wyraził nadzieję, że to nowoczesne muzeum zainteresuje także młodych ludzi.
Odnosząc się do pomysłu, by taką placówkę stworzyć w poklasztornych zabudowaniach w Sejnach mówił, że było to „naprawdę wielkie zamierzenie”.
Stan tego budynku był bardzo opłakany i było też trudno wymyśleć funkcję, która by wszystkich łączyła, która by była przez wszystkich akceptowana i możliwa do zrealizowana. To zostało zrealizowane
— podkreślił minister.
„Kresy to duma i potęga Rzeczpospolitej”
„Kresy to duma i potęga Rzeczpospolitej” - takie hasło przyświeca nam od samego początku, kiedy nastąpił zamysł utworzenia w naszym podominikańskim klasztorze Muzeum Kresów. To wydarzenie dzisiaj jest ogromnie ważne dla całej naszej społeczności sejneńskiej, dla parafii, ale także tych wszystkich, którym zależy na tym, aby historia Kresów RP była tutaj uwieczniona i poznawana
— mówił podczas otwarcia ks. Zbigniew Bzdak, proboszcz sejneńskiej parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Jak podkreślał biskup ełcki Jerzy Mazur, dzień otwarcia muzeum jest „dniem wdzięczności Bogu, Matce Boskiej Sejneńskiej, a także tym wszystkim, którzy tworzyli to dziedzictwo przez wieki, a także tym, którzy doprowadzili ten podominikański klasztor do tego stanu”. Mówił, że nie udałoby się tego zrealizować bez pomocy z zewnątrz, szczególnie finansowej; dziękował wszystkim zaangażowanym w pozyskanie środków na ten cel.
O otwarciu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów poinformował na Twitterze m.in. Grzegorz Nieradka z Gabinetu Politycznego MKiDN.
Poinformowały o tym także inne media.
Inne muzea poświęcone Kresom
Szef MKiDN przypomniał, że w Polsce powstają dwa inne muzea także poświęcone Kresom - w Lublinie i Brzegu (Opolskie); mówił o współpracy rządu z samorządami.
W Polsce nie było takich instytucji. Podobnie, jak nie było Muzeum Sybiru, w Białymstoku powstało także dzięki inicjatywie i współpracy państwa polskiego z lokalnym samorządem. Nie było Muzeum Żołnierzy Wyklętych, nie było także wielu innych muzeów, jak chociażby Muzeum Obławy Augustowskiej, a takie też powstaje przecież w Augustowie. Te dwa inne muzea Kresów powstają w Lublinie, gdzie zakupiliśmy Pałac Lubomirskich na te cele, za dwa lata będzie otwarte, a także w Brzegu, tam gdzie wielu Kresowiaków zostało wywiezionych na Dolny Śląsk do Opolszczyzny. Tam powstają te muzea
— mówił wicepremier.
Od 2015 r. zbudowanych 6 tys. 272 poważnych instytucji w obszarze kultury
Wskazał, że „łącznie w ostatnim czasie powstało ponad 300 instytucji muzealnych - nowych, często współprowadzeń, różnych rozwiązań administracyjno-prawnych, żeby można było te poważne instytucje muzealne budować”.
My jako wspólnota, tak jak inne wspólnoty europejskie, musimy dbać o swoją moc. Ostatnie lata wykazały, że jesteśmy razem. Wszystkie wspólnoty europejskie, a także szczególnie te wspólnoty tutaj ulokowane w Europie wschodniej i centralnej. Nieprzypadkowo dzisiaj mamy gości z Litwy. To jest jasne
— wyjaśnił minister kultury.
Podkreślił, że „nasze instytucje pamięci są także częścią Rzeczypospolitej, która musi być Rzecząpospolitą silną, mocną, z perspektywami rozwojowymi dla kolejnych pokoleń”.
Dlatego te instytucje tworzymy. Bardzo za nie dziękuję
— powiedział. Przekazał, że przez ponad 7 lat zbudowali „6 tys. 272 poważnych instytucji w obszarze kultury”.
Tyle inicjatyw udało nam się zmaterializować, albo są w tej chwili realizowane. Muzea to jest tylko część, ale mamy bardzo wiele także osiągnięć w tym obszarze. Bardzo za to - dziękuję wszystkim Polakom, bo to naród polski zdecydował o pewnych kierunkach rozwojowych i dzięki temu budżet mojego resortu zostać zwiększony o ponad 100 proc.
— zwrócił uwagę Gliński.
Remont siedziby muzeum - zabytkowego Klasztoru Podominikańskiego - był możliwy dzięki realizacji projektu dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów tworzyć będzie cykl ekspozycji: wystawy „Historia Kresów Wschodnich”, „Wielokulturowość Kresów Wschodnich”, „Ludzie Kresów Wschodnich” i „Mitologia Kresów Wschodnich”.
CZYTAJ TAKŻE:
rdm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/646292-muzeum-kresow-rp-juz-otwarte-glinski-zaprasza-do-sejn