W bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na górze Święty Krzyż odbył się wyjątkowy koncert pasyjny. Misterium zostało wyemitowane na antenie Telewizji Polskiej w wielkopiątkowe popołudnie i było doskonałą okazją, by zanurzyć się w kontemplację Triduum Paschalnego i przybliżyć nas do świętowania zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Tradycja misteriów pasyjnych i wielkopostnych koncertów pasyjnych sięga w Polsce czasów średniowiecznych. Te wyjątkowe formy teatralno-muzyczne mają na celu umożliwić wiernym pełniejsze przeżywanie uroczystości upamiętniających mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Od dziesięciu wieków szczególnym miejscem kontemplacji Historii Zbawienia jest najstarsze sanktuarium w Polsce - sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które mieści się na Górze Święty Krzyż – najważniejszej górze Gór Świętokrzyskich. To właśnie tam, na wzniesieniu, które przed wiekami nazywane było Łysą Górą i było szczególnym miejscem kultu pogańskiego, pierwszy król Polski Bolesław Chrobry założył opactwo, które stało się jedną z latarni chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
Przechowywane są tam relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego, królowi Polski.
Choć przez wieki, opactwo było najeżdżane, łupione i niszczone zawsze odradzało się, by nieść ogień wiary na cały kraj. Także i dziś w 2023 roku, kiedy u granic naszej Ojczyzny toczy się wojna, a w kraju nie brakuje takich, którzy próbują atakować Kościół i św. Jana Pawła II ze Świętego Krzyża płynie jasne przesłanie: w Chrystusie nasza nadzieja. Podczas koncertu słowa te wybrzmiały wielokrotnie w towarzyszących mu rozważaniach.
Koncert otworzyło przejmujące wykonanie pieśni „Krzyżu Święty nade wszystko” w aranżacji sióstr Melosik.
Później usłyszeliśmy między innymi Pobudkę - Gorzkich Żalów w wykonaniu jednego z najpiękniejszych polskich mezzosopranów - śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej i Piotra Ziemowskiego przy akompaniamencie harfy i chóru.
Dalszą część Gorzkich Żalów - Hymn, przy akompaniamencie fletu, klarnetu i instrumentów skrzypkowych oraz perkusyjnych wyśpiewał lider Budki Suflera Krzysztof Cugowski.
Przejmującym fragmentem misterium było wykonanie kolejnego elementu Gorzkich Żalów - Stała Matka Boleściwa przez artystkę z Ukrainy Dannę Vynnytską, co miało szczególne przesłanie w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Pieśń symbolicznie miała ukazać nam cierpienie milionów kobiet i dzieci na Ukrainie.
Podczas koncertu usłyszeliśmy też m.in. dzieci z Arki Noego, Agnieszkę Chrostowską, księdza Macieja Czaczyka, Janusza Radka i Skubasa.
Wielki Piątek to dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Wielu ludzi dociera tu na Święty Krzyż aby nabrać tej nadziei, mocy, odwagi, przy Jezusie, który jest naszą jedyną Nadzieją, Odkupicielem i Zbawcą
– mówił podczas wprowadzenia ojciec dr Marian Puchała, superior domu zakonnego oblatów mn. na Świętym Krzyżu.
Film między pieśniami
Symbolem tego był pojawiający się między pieśniami film przedstawiający mężczyznę ubranego w strój trekkingowy wspinającego się po kamiennym zboczu, by w końcu stanąć przed relikwiarzem św. Krzyża znajdującym się w sanktuarium. Barokowe malowidła i mężczyzna we współczesnym stroju pokazują łączność przeszłości z przyszłością i symbolizują współczesną drogę człowieka ku Zbawieniu. O tym najważniejszym celu naszego życia przypominały też wybrane nagrania z wypowiedziami świętego Jana Pawła II.
Żeby podkreślić charakter misterium pasyjnego organizatorzy zdecydowali się na dogranie przejmujących fragmentów teatralno-tanecznych. Mogliśmy usłyszeć też wypowiedzi osób, które w swoim życiu starają się realizować ewangeliczne przesłanie, jak np. Grzegorza Grubby, który wraz z wolontariuszami Schroniska i Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn w Kielcach wzorem św. Barata Alberta starają się zapewnić potrzebującym doczesne pożywienie, czy siostry Damaris Małgorzaty Kałdowskiej Samarytanki OSB z Domu Pomocy Społecznej w Moryniu.
Ich osobiste doświadczenia uzmysławiają nam jak ogromne są potrzeby najsłabszych – zarówno te fizyczne jak i duchowe. Nasza droga tutaj na ziemi to zaledwie przystanek ku wieczności i o tym miał przypomnieć ten przejmujący koncert.
Wśród honorowych gości koncertu byli m.in. arcybiskup częstochowski Wacław Depo, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup kielecki Marian Florczyk oraz władze województwa świętokrzyskiego - wojewoda Zbigniew Koniusz, marszałek Andrzej Bętkowski oraz parlamentarzyści.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/641720-w-nim-nasza-nadzieja-przejmujacy-koncert