Enej i zbrodniarz UPA. Zespół tłumaczy się z nazwy

Fot. YouTube
Fot. YouTube

Działalność popularnego zespołu wywołuje coraz więcej kontrowersji. Niedawno Witold Gadowski poinformował m.in. na portalu wPolityce.pl, że nazwa zespołu może pochodzić od pseudonimu ukraińskiego zbrodniarza. Dwuznaczności nie jest pozbawiony również ostatni teledysk zespołu.

Klip do piosenki „Symetryczno-liryczna” przedstawia typową wiejską zabawę i nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie budzące grozę wstawki, jakie twórcy umieścili w kilku minutowym nagraniu.

Już na początku widzimy dopalające się ognisko i zbliżającą się na horyzoncie zbliżającą się dużą grupę osób z pochodniami. Później widzimy mężczyzn z widłami, którzy pilnują wstępu na wiejską balangę i sugestywne detale – dłoń rzucająca płonącą zapałkę, wbijanie ze wściekłością siekiery w ustawione pieńki... Oczywiście można to uznać za nic nie mówiące fragmenty, ale co, jeśli klip zaczyna budzić jednoznaczne skojarzenia u kilku osób?

Warto przypomnieć, że środowiska żydowskie bardzo czujnie reagują na wyczyny, które budzą skojarzenia z Holocaustem. Czy Polacy nie mają prawa równie błyskawicznie odnosić się do potencjalnych odniesień do zbrodni wołyńskiej? Tym bardziej, że to już nie pierwszy taki przypadek. Jak napisał niedawno m.in. na portalu wPolityce.pl dziennikarz Witold Gadowski, nazwa „Enej” to nie tylko tytuł nikomu nieznanej „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego, ale również pseudonim, jaki nosił Petro Olijnyk, pułkownik UPA, który w 1943 kierował masowym ludobójstwem na Wołyniu.

Zespół Enej w końcu odniósł się do sprawy.

Zespół powstawał w klimacie folkowym, ukraińskim, a więc potrzebna była wtedy nazwa, która kojarzy się z ukraińskością, z kulturą, ale również taka, która nie będzie trudna do zapamiętania przez ludzi, którzy nie rozumieją języka ukraińskiego.. Ktoś dał hasło "Enej", wszyscy zaakceptowali i tak już pozostało -

mówili muzycy w rozmowie z portalem muzyka.gery.pl.

Jak ja zakładałem ten zespół, miałem 14 lat i po prostu słowo "Enej" miło się kojarzyło i jakby nie miałem nawet zbyt dużej świadomości skąd i jak -

dodał na portalu tvn24.pl Piotr Sołoducha z zespoły Enej.

MG/AM

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych