Nie tylko smartfony i laptopy! Konkurs, w którym nagrodą jest udział w lekcjach muzealnych przyciągnął tłum młodych pasjonatów sztuki z całej Polski. PGE Polska Grupa Energetyczna, chcąc rozpropagować oraz upowszechnić wiedzę o bezcennych polskich dziełach, objęła mecenatem między innymi Galerię Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowe w Lublinie czy Galerię Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Znamy już wyniki konkursu „Spotkania ze sztuką” - konkursu plastycznego skierowanego do dzieci i młodzieży aby wspierać rozwój ich wyobraźni plastycznej inspirowanej polskim malarstwem. Cel, jakim było upowszechnianie kultury w najmniejszych miejscowościach kraju, wydaje się być osiągnięty.
Świadczy o tym zainteresowanie uczestników: do organizatora wydarzenia, Fundacji PGE, wpłynęło ponad 500 wyjątkowych interpretacji obrazów polskich artystów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły wyzwanie, tworząc niepowtarzalne prace. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych z całej Polski (klasy I – VIII) z miejscowości poniżej 50 tyś. Mieszkańców. Ich zadaniem było przedstawienie własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza (wykonaniu pracy malarskiej w formie płaskiej, dowolną techniką przy użyciu kredek, pasteli, farb itp.), którego dzieło można obejrzeć w jednym z muzeów objętych mecenatem PGE.
Fundacja PGE wraz z jury wyłoniła w konkursie 90 prac plastycznych, nagrodzonych wycieczką do muzeum dla całej klasy oraz ciekawą lekcją muzealną wybraną przez klasę spośród udostępnionej listy. Autor pracy konkursowej otrzymuje dodatkowo indywidualną nagrodę w postaci bonu o wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie Empik. Lekcje dla szkół w Muzeach w ramach konkursu „Spotkania ze sztuką” trwają już 23 listopada. Dotychczas odbyły się już 34 lekcje: 29 w Muzeum Narodowym w Warszawie i 5 w Muzeum Narodowym w Lublinie. Spotkania będą kontynuowane w 2023 roku.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/627827-niezwykle-interpretacje-polskich-dziel-sztuki