Polska Grupa Energetyczna objęła patronatem i wsparła szereg wydarzeń kulturalnych. Dzięki wsparciu PGE odbywały się koncerty, premiery, a także wystawy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koncert wolności i nadziei
PGE Patronem Roku Jubileuszowego Muzeum Narodowego w Warszawie
W 2022 roku Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi 160-lecie. W ramach obchodów jubileuszu zaprezentowana zostanie, w postaci licznych wystaw, znaczna część bogatej kolekcji Muzeum liczącej ponad 830 tysięcy dzieł sztuki. Jubileusz zainauguruje ekspozycja niedawno zakupionych dzieł Marca Chagalla oraz wystawa sztuki użytkowej z całego świata pn. „Stan rzeczy”. Patronem Roku Jubileuszowego Muzeum Narodowego w Warszawie została PGE Polska Grupa Energetyczna, która jest także Mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku MNW.
PGE zaprasza do Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu
Od 1 lipca zostaje otwarty Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentuje on najważniejsze polskie pamiątki historyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festiwal Otwarcia, na który składać się będzie szereg różnorodnych wydarzeń, w tym gra dla rodzin z dziećmi, mapping czy wykłady historyczne. Mecenasem Edukacji Nowego Skarbca Koronnego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
PGE zaprasza wszystkich do bywania
Kampania PGE „Zapraszamy wszystkich do bywania” zachęca i inspiruje do uczestniczenia i korzystania z kultury. Ideą kampanii jest budowanie przekonania, że kontakt z kulturą wyzwala wyobraźnię i inspiruje, a kultura jest dla wszystkich. Kampania jest również wyrazem podejścia PGE do mecenatu kultury, w którym największa Grupa Energetyczna w Polsce chce uczestniczyć w sposób aktywny i angażujący. Grupa Kapitałowa PGE wspiera szesnaście filharmonii i orkiestr w Polsce oraz cztery Muzea Narodowe: w Warszawie, Lublinie i Krakowie oraz Zamek Królewski na Wawelu.
PGE Polska Grupa Energetyczna została Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie. Aktywny mecenat PGE ma na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu.
Spółki Skarbu Państwa swoją działalnością pokazują, że można prowadzić biznes odpowiedzialnie, inwestując w rozwój społeczeństwa i pielęgnując najlepsze pamiątki kultury narodowej. Współpraca PGE Polskiej Grupy Energetycznej z Muzeum Narodowym w Lublinie obejmuje ochronę i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu, które jest zjawiskiem unikatowym w skali międzynarodowej. Ziemia lubelska od wieków była bogatym pejzażem wielokulturowości, która ukształtowała jej różnorodność. Warto także podkreślić, że planowana współpraca obu podmiotów to nie tylko ochrona zabytków kultury, ale przede wszystkim planowana realizacja nowych wydarzeń artystycznych oraz edukacyjnych, które będą promować bogactwo i potencjał kulturowy drogiej nam wszystkim Lubelszczyzny
– napisał Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych w liście, który odczytał Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podczas uroczystości podpisania umowy pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną a Muzeum Narodowym w Lublinie.
Premiera płyty Birch i Nowackiej
Subtelne kompozycje Sophie Birch i medytacyjny głos Antoniny Nowackiej zabrzmiały 19 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie. Artystki zaprezentowały nowy album Languoria. Sofie Birch & Antonina Nowacka. Koncert ten wpisał się w kontemplacyjny nastrój wystawy „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” a odbył się w pierwszy weekend po jej otwarciu.
Pokazy filmowe
Godland, Chora na siebie i Dzieci natury to tylko niektóre produkcje, które będzie można obejrzeć w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pokazy filmowe towarzyszą wystawie „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. Cykl powstał we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”
„Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” to pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej przekrojowa prezentacja twórczości nordyckich artystów. Na ekspozycji w MNW pokazanych zostanie ponad 100 prac malarzy z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji działających na przełomie XIX i XX wieku. Można na niej zobaczyć dzieła m.in.: Edvarda Muncha, Vilhelma Hammershøia i Carla Larssona. Natura i pejzaż, życie prowincji, obyczaje ludowe, sceny z mitologii oraz wnętrze domu i ludzkiej psychiki – to główne wątki tej wystawy.
„WITKACY. SEJSMOGRAF EPOKI PRZYSPIESZENIA” 8 lipca – 9 października 2022
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie proponuje nowe odczytanie twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885–1939), jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów pierwszej połowy XX wieku, filozofa, pisarza i przenikliwego krytyka współczesności w dobie przyspieszenia cywilizacyjnego. Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia MNW.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/626898-tak-polska-grupa-energetyczna-wspiera-polska-kulture