Noc muzeów na Rakowieckiej
Podczas tegorocznej „Nocy Muzeów” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczącego się w murach dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37, będzie można zwiedzić cele, w których przebywali legendarni bohaterowie (m.in. rtm. Witold Pilecki czy gen. August Emil Fieldorf), karcery, gdzie byli torturowani i zobaczyć ślady po pociskach na Ścianie śmierci.
O godz. 19.00 oddany zostanie hołd Grzegorzowi Przemykowi, ofierze stanu wojennego, który zmarł w wyniku pobicia przez milicjantów 14 maja 1983 r.
Tego dnia będzie można również zobaczyć fragment XII Pawilonu niedostępnego dla zwiedzających, gdzie zaprezentowana zostanie galeria kilkunastu archiwalnych plakatów lat 80, pokazujących walkę podziemia jak i wybory w 1989 r. Wśród nich oryginalny plakat z autografami artystów biorących udział w Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Olivii w 1981 r.
Będzie można również zajrzeć do wyremontowanego transportera opancerzonego radzieckiej produkcji BTR-60 używanego przez wojsko i ZOMO, którego późniejsza wersja BTR-80 jest obecna podczas wojny na Ukrainie.
Uczestnicy „Nocy Muzeum na Rakowieckiej” otrzymają specjalne kartki, na których będą mogli w określonych miejscach przystawiać stemple, aby na końcu zwiedzania otrzymać nagrody.
Sobota, 14 maja 2022 r., godz. 19.00 - 23.00. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ul. Rakowiecka 37 w Warszawie
Russia, Achtung Putin na Zamku Ujazdowskim
W ramach Nocy Muzeów 2022 zaprasza też Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na wieczorne i nocne oprowadzania po wystawie „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.” oraz na premierę przewodnika po parku wokół Zamku Ujazdowskiego – „Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku”.
Od 9 do 29 maja 2022 na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego prezentowanych jest tez czterdzieści plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermolenki oraz polskiego grafika Wojciecha Korkucia, z których większość powstała po 24 lutego 2022 roku jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.
„Pokaz plakatów Andrija Jermolenki i Wojciecha Korkucia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mógłby nosić tytuł Achtung Russia, Achtung Putin lub po prostu Putin, idi na ch… (…) „Każde z powyższych haseł jest słuszne, ale tytuł Dzień Zwycięstwa ma głębszy i ważniejszy sens. Odnosi się nie tylko do daty inauguracji pokazu – 9 maja, ale do oczekiwania i nadziei na prawdziwy dzień zwycięstwa, gdy Ukraina wspierana przez sojuszników ostatecznie pokona wroga, odzyska zagrabione tereny, a słynny plakat Wojciecha Korkucia Achtung Russia, który powstał po zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 roku wreszcie straci złowróżbną aktualność.”
– wyjaśnia kurator pokazu Piotr Bernatowicz.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Jazdów 2 Warszawa Otwarte do 24:00. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Noc w Archiwum IPN
Archiwum IPN zaprasza na prezentację dokumentów dotyczących konkretnych osób, których indywidualne losy wplatają się w historię Polski XX w., m.in. fotografii, korespondencji, wspomnień, a także przedmiotów stanowiących cenne pamiątki rodzinne.
Na ekspozycję składają się archiwalia przekazane do zasobu IPN przez prywatnych darczyńców oraz dokumenty z depozytów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zarekwirowane osobom aresztowanym i represjonowanych. W tym m.in.: pamiątki po Agnieszce Wiśle, polonijnej działaczce niepodległościowej związanej ze Związkiem Sokolstwa Polskiego w Ameryce, i kpt. Tadeuszu Starzyńskim, przedwojennym oficerze Policji Państwowej i cichociemnym oraz depozyty Jana Rodowicza „Anody” i Karola Popiela, żołnierza Legionów , pisarza i polityka. W postacie bohaterów ekspozycji wcielą się zaproszeni przez Archiwum rekonstruktorzy.
Organizator zaprasza też do udziału w mobilnej grze miejskiej, zwiedzania magazynu akt i pracowni konserwacji. Dla dzieci gry i zabawy historyczne.
Adres: Archiwum IPN przy ul. Kłobucka 21 w Warszawie Wejścia do Archiwum: co pół godziny od 17.00 do 23.00.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/598253-sobotnia-noc-muzeow-z-historia-w-warszawie