Kyiv Symphony Orchestra, Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa oraz Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa „Veryovka”, a także Ukrainian Freedom Orchestra otrzymały wsparcie ze strony MKiDN.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swojej stronie internetowej przypomniało, że Kyiv Symphony Orchestra to ukraiński zespół artystyczny, który – dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polskich instytucji kultury – znalazł w Polsce nie tylko schronienie, ale także warunki do pracy i prób, które umożliwiły przygotowanie się do trasy koncertowej. W Polsce Kyiv Symphony Orchestra zagrała dwa koncerty: 21 kwietnia w Warszawie, gdzie podczas specjalnego koncertu pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrzmiały utwory prezentujące ukraińską muzykę symfoniczną, m.in. dzieła Maksyma Berezowskiego, Myrosława Skoryka oraz Borysa Latoszyńskiego i 23 kwietnia – w Łodzi. Z muzykami z Kijowa wystąpił wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski. Występ poprzedziło kilkanaście dni prób w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej oraz w studiu koncertowym Polskiego Radia. Obecnie zespół realizuje trasę koncertową, podczas której gra m.in. w Berlinie, Hamburgu i Dreźnie.
Na przełomie maja i czerwca do Polski przyjadą dwa kolejne zespoły – Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa oraz Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa „Veryovka”, które dzięki wsparciu polskiego resortu kultury będą miały warunki do odbycia prób i przygotowania się do swoich tournées.
W dniach 10 maja–16 czerwca zaplanowana jest rezydencja artystyczna Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa w kampusie Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Pobyt i intensywne próby będą miały na celu przygotowanie zespołu do koncertów w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej, w drugiej połowie maja, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny będzie gościł Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa „Veryovka”. Poinformowano, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokryje koszty pobytu ukraińskich artystów, którzy w „mateczniku” „Śląska” będą się przygotowywać do kolejnych występów w Europie. O wsparcie zespołu zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Glińskiego ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca podczas spotkania 13 kwietnia.
Czwartym projektem wspieranym przez MKiDN jest tworzona przez Teatr Wielki – Operę Narodową we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku Ukrainian Freedom Orchestra – zespół muzyczny, w skład którego wchodzą czołowi ukraińscy instrumentaliści. Członkowie orkiestry to ukraińscy muzycy należący do europejskich orkiestr, a także czołowi muzycy z najważniejszych ośrodków Ukrainy, którzy w ostatnim czasie zmuszeni byli opuścić swój kraj. Na co dzień związani są m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także z takimi zagranicznymi zespołami jak Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa i Królewska Orkiestra Concertgebouw. Podobnie jak w przypadku członków Kyiv Symphony Orchestra, ukraińskie władze udzieliły specjalnego zezwolenia na udział w przedsięwzięciu mężczyznom w wieku poborowym, aby mogli opuścić kraj i w ten sposób zademonstrować moc sztuki w obliczu wojny.
Muzycy rozpoczną próby 18 lipca w Warszawie. Koncert inaugurujący tournée odbędzie się 28 lipca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Koszty jego organizacji oraz pobytu muzyków w Warszawie finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie orkiestra wystąpi podczas BBC Proms w Londynie (31 lipca), w Monachium (1 sierpnia), podczas Chorégies d’Orange Festival w południowej Francji (2 sierpnia); w berlińskim Konzerthausie (4 sierpnia); podczas Edinburgh Festival (6 sierpnia), w sali koncertowej w Snape Maltings (8 sierpnia), a także na Concertgebouw Festival w Amsterdamie (11 sierpnia) i w hamburskiej Elbphilharmonie (13 sierpnia). Z kolei 16 sierpnia orkiestra poleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie da koncerty w nowojorskim Lincoln Center (18 i 19 sierpnia) oraz Kennedy Center w Waszyngtonie (20 sierpnia).
Trasa Ukrainian Freedom Orchestra pomoże zebrać środki na wsparcie ukraińskich artystów – zostaną one przekazane Ministerstwu Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Dodatkowo będzie można dokonywać bezpośrednich wpłat na konto Ministerstwa za pośrednictwem strony internetowej, której adres zostanie podany wkrótce.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/596286-trzy-ukrainskie-orkiestry-symfoniczne-ze-wsparciem-mkidn