Jeszcze osiem lat temu ukraińska scena rockowa nie różniła się niczym specjalnym od scen rockowych w innych krajach Europy. Dominowała muzyka rozrywkowa, a teksty piosenek koncentrowały się najczęściej wokół spraw uczuciowych. Ten ogólny obraz zmieniał się nieco w sytuacjach gwałtownych wstrząsów politycznych, gdy część wykonawców porzucała strategię prywatności na rzecz zaangażowania patriotycznego. Tak było choćby z dwoma zwyciężczyniami konkursu Eurowizji – Rusłaną, która wykonywała utwory inspirowane pomarańczową rewolucją oraz krymską Tatarką Jamalą, która śpiewała o przymusowej deportacji swego narodu przez Sowietów.
W hołdzie Specnazowi
Od czasu rosyjskiej agresji w Donbasie pojawił się jednak nowy rodzaj twórczości, a mianowicie piosenki rockowe, których zadaniem nie jest dostarczanie rozrywki, lecz budzenie uczuć patriotycznych, dumy narodowej oraz ducha walki przeciw najeźdźcom. Bohaterami tych kompozycji są najczęściej żołnierze walczący na pierwszej linii frontu, którym muzycy oddają w ten sposób hołd. Tak jest np. z utworem „Cicho przyszedł, cicho odszedł” grupy Riffmaster, nazywanym przez niektórych krytyków muzycznych hymnem pokolenia. Piosenka poświęcona jest wszystkim poległym żołnierzom 3. Samodzielnego Pułku Specnazu, a jej teledysk przypomina zwiastun filmu wojennego z udziałem oddziału komandosów.
Teledysk można zobaczyć TUTAJ:
Hymn brygady szturmowej
Innym utworem, który zdobył dużą popularność, jest piosenka „Podaj broń”, która stała się oficjalnym hymnem 10. Samodzielnej Górskiej Brygady Szturmowej. Słowa do niej napisał służący we wspomnianej jednostce dowódca plutonu Glib Babycz, zaś wykonuje ją grupa rockowa Kozak System, znana ze swych występów także w Polsce. Zespół przyjechał nawet do strefy działań wojennych w Donbasie, gdzie zagrał koncert akustyczny dla bohaterów swego utworu, a także nakręcił tam teledysk, w którym występują również ukraińscy żołnierze.
Teledysk można zobaczyć TUTAJ:
Song piechoty morskiej
Lider grupy Kozak System, Iwan Lenio, mówi wprost:
„To jest nasza wojna i my też walczymy z wojskiem, tylko na własnym, kulturowym, froncie”.
Taką postawę reprezentuje dziś bardzo wielu przedstawicieli ukraińskiej estrady, także wokalistki. Jedną z nich jest Chrystyna Panasiuk, która nagrała kilka piosenek poświęconych żołnierzom walczącym w Donbasie. Jeden z utworów, zatytułowany „Zawsze wierni”, wykonuje wspólnie z oficerem piechoty morskiej o pseudonimie Frost. Kompozycja dedykowana jest zresztą „czarnym beretom”, pojawiającym się również w teledysku.
Teledysk można zobaczyć TUTAJ:
Rock tyrtejski
W powyższym fenomenie nie ma nic dziwnego. Gdy naród toczy wojnę, zawsze pojawiają się pieśni patriotyczne. To samo działo się wśród Polaków w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Różnica polega na tym, że dziś najpopularniejszą formą wyrazu muzycznego pozostaje rock, więc właśnie w tym stylu przejawia się dziś głównie twórczość tyrtejska i w ten sposób najsilniej oddziałuje na młodzież. Ponieważ w Polsce nie ma dziś takiego zjawiska, nie mamy świadomości, że jest to ważna część formacji patriotycznej o dużym potencjale emocjonalnym co najmniej kilku roczników na Ukrainie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/572065-rock-czasow-wojny-czyli-hold-oddany-obroncom-ojczyzny