Jerzy Maksymiuk, Lidia Grychtołówna, Ludwika Ogorzelec, prof. Piotr Paleczny, prof. Jarosław Gajewski i Ewa Dałkowska są wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - ogłoszonych w czwartek w Warszawie.
Gala wręczenia nagród
Galę wręczenia nagród - w siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie - poprowadzili wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dziennikarka TVP Kultura Katarzyna Sanocka.
Minister kultury uhonorował twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody zostały przyznane w siedemnastu kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego, ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, design.
Podczas gali wicepremier Gliński wręczył też nagrody specjalne: za całokształt twórczości, dla mecenasa kultury oraz nagrodę im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią”.
Nagroda za całokształt twórczości
Decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu doroczną nagrodę, na którą składa się: 40 tys. zł brutto, statuetka oraz dyplom, otrzymali m.in.: za całokształt twórczości - Lidia Grychtołówna i Jerzy Maksymiuk.
Lidia Grychtołówna jest pianistką i pedagogiem, laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna w Berlinie. Wiele razy zasiadała w jury warszawskich konkursów chopinowskich. Swą bogatą wiedzę oraz wielorakie doświadczenia przekazywała młodym adeptom sztuki jako profesor fortepianu na Uniwersytecie im. Jana Gutenberga w Moguncji. w 2013 r. została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jerzy Maksymiuk to pianista, wielokrotnie nagradzany kompozytor, światowej sławy dyrygent, występujący na najważniejszych światowych estradach. Jego współpraca z Polską Orkiestrą Kameralną położyła podwaliny pod utworzenie orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, współtwórcą festiwalu Warszawska Jesień. W 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Nagroda w kategorii „Sztuki wizualne”
Artystka rzeźbiarka, ceniona za swe nowatorskie podejście do rzeźby i przestrzeni, której twórczość podziwiać można na publicznych wystawach i w prywatnych kolekcjach na całym świecie - Ludwika Ogorzelec - odebrała nagrodę w kategorii „Sztuki wizualne”. Jest autorką monumentalnych konstrukcji o gęstej powikłanej strukturze, które zdają się zaprzeczać prawom ciążenia.
W mistrzowski sposób stosuje nabytą przez lata wiedzę na temat właściwości wykorzystywanych w swych dziełach materiałów oraz cech otoczenia, w którym powstają prace, nadając im charakterystyczną lekkość i ulotność
— podkreślono w informacji MKDNiS.
Nagroda w kategorii „Muzyka”
W kategorii „Muzyka” nagrodzony został m.in. Piotr Paleczny - pianista i pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - stale koncertujący z najznakomitszymi orkiestrami symfonicznymi na świecie, laureat i juror prestiżowych konkursów muzycznych. W 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Nagroda w kategorii „Teatr”
Laureatami dorocznej nagrody ministra w kategorii „Teatr” zostali: prof. Jarosław Gajewski oraz Ewa Dałkowska.
Jarosław Gajewski jest aktorem, pedagogiem, reżyserem, profesorem i wieloletnim prorektorem warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Swą karierę aktorską realizuje na scenach stołecznych teatrów oraz w produkcjach filmowych. Jest laureatem wielu nagród oraz zasłużonym działaczem kultury. W 2011 r. został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Ewa Dałkowska to aktorka teatralna, filmowa i radiowa, mająca w swym dorobku współpracę z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in. Andrzejem Wajdą i Zbigniewem Hübnerem. Była współzałożycielką Teatru Domowego w stanie wojennym, laureatką wielu nagród, m.in. ostatnio Platynowego Opornika na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni, za „całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej”. Wcześniej była uhonorowana m.in. Złotym (2017) i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007).
Doroczna Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/570088-wicepremier-glinski-wreczyl-nagrody-ministra-kultury