Prezes Zarządu TVP Jacek Kurski, członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz, prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, podpisali umowę dotyczącą trzyletniej współpracy z miastem i samorządem Województwa Lubelskiego przy organizacji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W tym roku dwudziesta edycja święta teatru mediów publicznych odbędzie się 17-20 września w Zamościu.
Festiwal „Dwa Teatry” powraca po dwuletniej przerwie. Odbędzie się w Zamościu, gdzie czuje się esencję polskości. To tutaj od kilku wieków, teatr zakorzeniony jest w tradycji miasta. W Zamościu czuje się po polsku, myśli się po polsku i oddycha się po polsku. Bardzo się cieszę, że we wrześniu miasto na kilka dni stanie się stolicą teatru, gdzie twórcy, aktorzy oraz publiczność wrażliwa na kulturę wysoką, podsumują ostatnie dwa lata twórczości Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Bądźmy razem z TVP, bądźmy razem na festiwalu „Dwa Teatry
— powiedział Jacek Kurski, prezes TVP.
Zamość odnosi się symbolicznie do najlepszego wieku polskiej kultury, ale jest też miastem, w którym teatr i film mają swoich wiernych widzów dzisiaj. To połączenie tradycji z nowoczesnością
— dodał Mateusz Matyszkowicz z Zarządu TVP.
Miasto sztuki
Festiwal „Dwa Teatry” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem twórców, aktorów, reżyserów oraz przedstawicieli instytucji kultury. Jest przedsięwzięciem unikatowym w skali europejskiej. „Dwa Teatry” zagoszczą po raz pierwszy w nowym miejscu. Wybór Zamościa nie jest przypadkowy, od ponad 400. lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość miasta. W XVI wieku na prośbę Jana Zamoyskiego odgrywano tu pierwsze spektakle.
24 spektakle
We wrześniu Telewizja Polska zaprezentuje w Zamościu 24 spektakle teatralne, które w latach 2019-2021 widzowie oglądali w TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia. W konkursie uczestnicy Festiwalu zobaczą następujące przedstawienia: „Imperium”, „Oscar dla Emily”, „Hamlet”, „Fantazja polska”, „Dzień gniewu”, „W małym dworku”, „Inkarno”, „Zemsta”, „Bezkrólewie”, „Powołanie”, „Trójkąt bermudzki”, „Cud biednych ludzi”, „Badyle”, „Cena władzy”, „Tamta twarz”, „Lewiatan”, „Ravensbruck. Miasto kobiet”, „Szekspir forever!”, „Clarissima”, „Kalina” „Dziady. Noc pierwsza”, „Przybysz”, „Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim” i „Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki”.
Zelnik i Wiśniewska uhonorowani
W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Ewa Wiśniewska oraz Jerzy Zelnik. Dyrektorem festiwalu i dyrektorem artystycznym jest Joanna Strzemieczna-Rozen, a dyrektorem artystycznym ze strony Polskiego Radia jest Janusz Kukuła.
Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Agnieszka Kamińska oraz Prezes TVP Jacek Kurski wystosowali specjalne listy:
List prezes PR
Szanowni Państwo, powstała przed blisko stu laty polska radiofonia publiczna od początku istnienia pielęgnowała przekonanie, że radio może służyć nie tylko przekazowi informacji, ale również form artystycznych. Już kilka miesięcy po pierwszych próbach nadawczych, w listopadzie 1925 roku wyemitowane zostały obszerne fragmenty Warszawianki Stanisława Wyspiańskiego. Rok później Polskie Radio zaczęło emitować kolejne słuchowiska, głównie adaptacje literatury polskiej, a z czasem realizować słuchowiska oryginalne, pisane specjalnie z myślą o warsztacie radiowym. Pierwszym takim słuchowiskiem był Pogrzeb Kiejstuta Witolda Hulewicza, zrealizowany w maju 1928 roku w rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Z rozgłośni wileńskiej wyszło wówczas wielu wybitnych twórców radiowych, których niezłomna postawa, charakter i osobowość oraz perfekcyjne opanowanie warsztatu, ukształtowały profil radiowej sceny i znacząco wpłynęły na kształt radia artystycznego.
Na przestrzeni blisko stuletniej historii Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia przewinęło się mnóstwo wspaniałych głosów, nieocenionych artystów, niezwykłych postaci, zarówno aktorów, autorów, reżyserów, realizatorów dźwięku oraz kompozytorów. Częścią tej pięknej tradycji jest także współorganizowanie Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, na którym spotkamy się już po raz dwudziesty. Podczas tego niezwykłego wydarzenia będą Państwo mieli okazję odbywać podróże w świat najwyższej jakości artystycznych doznań, chłonąć treści skłaniające do refleksji, budzące zachwyt, wywołujące zarówno uśmiech jak i głębokie poruszenie. Jestem przekonana, że festiwal przyniesie wiele niezapomnianych wrażeń.
Do słuchania i oglądania zapraszam nie tylko dorosłych, ale również dzieci – teatr nie ma granic, nie tylko ze względu na nieograniczoną magię wyobraźni, ale także wiek jego odbiorców. Warto podkreślić, że w kategorii twórczości radiowej odbędą się konkursy słuchowisk skierowanych nie tylko do dorosłych, ale także do dzieci i młodzieży, stąd wszyscy bez wyjątku będą mieli okazję odnaleźć w nich siebie. Życzę Państwu, aby dni wypełnione tymi szczególnymi spotkaniami ze sztuką teatralną były czasem odkrywania nieznanego oraz odczuwania niezwykłych emocji płynących prosto z serca.
Agnieszka Kamińska
Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.
List prezesa TVP
Szanowni Państwo, jest mi niezwykle miło powitać Państwa na kolejnym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Po raz pierwszy Zamość znany z wielowiekowej tradycji teatralnej stanie się prawdziwą stolicą teatru, w której świętować będą twórcy, aktorzy, reżyserzy spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Festiwal odbywa się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, a to oznacza, że zostanie zaprezentowanych więcej spektakli teatralnych, w tym te, które miały swoją premierę w ciągu ostatnich dwóch lat. W ramach konkursu festiwalu pokażemy aż 26 spektakli Teatru Telewizji i jestem przekonany, że będą one dla gości festiwalu intelektualną i duchową ucztą.
Jestem dumny i szczęśliwy, również jako miłośnik teatru, że Telewizja Polska jest od lat współorganizatorem festiwalu i fundatorem Grand Prix dla najlepszego spektaklu. To prestiżowe wydarzenie daje możliwość zaprezentowania dzieł, które odgrywają ważną rolę w ocenie kondycji polskiego teatru, kształtowania gustów estetycznych, ale również w budowaniu postaw patriotycznych, wzmacnianiu poczucia wspólnoty narodowej oraz kultywowaniu polskich tradycji i wartości. Teatr Telewizji jest wyjątkowym miejscem spotkań utytułowanych aktorów i debiutantów z widzami i słuchaczami mediów publicznych, którzy za pośrednictwem telewizji i platformy vod pragną doświadczać artystycznych przeżyć.
Serdecznie zapraszam do udziału w tym absolutnie wyjątkowym i unikatowym na skalę europejską wydarzeniu, niech obcowanie z ludźmi świata kultury i ich dziełami będzie dla Państwa cennym i niezapomnianym doświadczeniem.
Jacek Kurski
Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE dwateatry.tvp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/566480-dwa-teatry-zamosc-2021-festiwal-powraca