W wieku 91 lat zmarła śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara. Przez kilkanaście sezonów soprnistka pracowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, występowała z takimi sławami, jak Luciano Pavarotti, Herbert von Karajan, Jose Carreras. Jej niezapomniany sopran był prawdziwą ozdobą największych teatrów świata na czele z mediolańską La Scalą i nowojorską Metropolitan Opera - przekazała w wspomnieniach Kancelaria Prezydenta RP.
Wiadomość o śmierci artystki przekazał w sobotę na Facebooku Teatr Wielki - Opera Narodowa.
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy właśnie wiadomość o śmierci Teresy Żylis-Gary. Żegnaj, Maestra… Jej niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie oraz dramatycznych możliwościach zachwycał zarówno słuchaczy sal koncertowych, jak i publiczność teatrów operowych całego świata: Nowego Jorku, Paryża, Monachium, Londynu, Mediolanu
— czytamy.
We wpisie przypomniano, że jeszcze niedawno na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej świętowano „benefis najsłynniejszej polskiej sopranistki, wspominając jej kreacje, celebrując wielką osobowość sceniczną”.
Odeszła artystka o nieprzeciętnym talencie, charyzmie, energii. Wspomnienie jej głosu zostanie z nami na zawsze
— podkreślono.
Odeszła Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej, popularyzatorka polskiej muzyki, pedagog. Cześć Jej pamięci!
— napisał na Twitterze wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Kancelaria Prezydenta: Jej niezapomniany sopran był ozdobą teatrów świata
Artystkę pożegnała również w krótkich wspomnieniach Kancelaria Prezydenta RP.
Dzisiaj odeszła Maestra Teresa Żylis-Gara, jedna z największych śpiewaczek w dziejach opery. Jej niezapomniany sopran był prawdziwą ozdobą największych teatrów świata na czele z mediolańską La Scalą i nowojorską Metropolitan Opera
— przekazano.
Genialna wokalistka stworzyła niepowtarzalne role w arcydziełach Stanisława Moniuszki, Richarda Wagnera, Giuseppe Verdiego i Richarda Straussa, zjednując sobie uwielbienie publiczności i krytyki muzycznej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej
— dodano w pożegnalnym wpisie.
Kancelaria prezydenta przypomniała również, że w styczniu 2020 roku, z okazji 90. rocznicy urodzin artystki, prezydent Andrzej Duda napisał do jubilatki list urodzinowy.
„Pani wirtuozowskie partie solowe i wszystkie mistrzowskie kreacje aktorskie przeszły do historii tego gatunku sztuki i wciąż są stawiane za wzór młodym adeptom. I jeśli ktoś chce dziś spojrzeć na wiek XX przez pryzmat osiągnięć światowej wokalistyki, to musi pamiętać o wszystkich Pani genialnych interpretacjach, które zachwycają techniczną precyzją, perfekcyjnym opanowaniem warsztatu, a jednocześnie niezwykłym wdziękiem i sceniczną wrażliwością”
— napisał wtedy Andrzej Duda.
Kim była Teresa Żylis-Gara?
Teresa Żylis-Gara urodziła się 23 stycznia 1930 r. w Landwarowie koło Wilna. Studiowała w łódzkim konserwatorium u prof. Olgi Olginy. Wygrana na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie w 1953 r. zapewniła jej pierwszy, stały angaż. W 1956 zadebiutowała w Operze Krakowskiej, w głównej roli, w „Halce” Stanisława Moniuszki.
Przełomem okazał się występ w 1966 r. w Paryżu, gdzie kreowała postać Donny Elviry w „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od tamtej pory jej kariera nabrała oszałamiającego tempa. Artystka występowała na scenach operowych całego świata, m.in. w Covent Garden w Londynie i operze w San Francisco. Najdłużej była związana z nowojorską Metropolitan Opera. Współpracowała także z teatrami operowymi w Berlinie, Hamburgu i Monachium oraz mediolańską La Scala i Wiener Staatsoper.
Partnerami Teresy Żylis-Gary na scenie byli najwięksi artyści scen operowych, wśród nich Carlo Bergonzi, Jose Carreras, Franco Corelli, Fiorenza Cossotto, Placido Domingo, Mikołaj Giaurow, Sherill Miles, Luciano Pavarotti, Rugiero Raimondi, Jon Vickers, Ingmar Wixell.
Śpiewaczka nagrywała płyty dla takich wytwórni, jak m.in. EMI, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Erato, Polskie Nagrania. W uznaniu swojej działalności artystycznej otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1979) oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów I stopnia (1979). W 2003 Senat Akademii Muzycznej we Wrocławiu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. W 2011 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Teresa Żylis-Gara była także pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych przekazującym wiedzę z zakresu techniki i interpretacji wokalnej. Była zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Od 1980 r. mieszkała na stałe w Monaco.
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/564151-zmarla-spiewaczka-operowa-teresa-zylis-gara