Choć jeszcze w roku 2014 „Gazeta Wyborcza” publikowała listy i komentarze, w których postulowano odbudowę Pałacu Saskiego, teraz najwyraźniej zmieniła zdanie na ten temat. Czyżby dlatego, że inicjatywę podjął rząd Prawa i Sprawiedliwości?
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Michał Karnowski: „Wyborcza” to jednak stan umysłu. Dziś wizja odbudowy Pałacu Saskiego śmierdzi pismu Michnika. A jeszcze kilka lat temu…
CZYTAJ TAKŻE: NASZ NEWS. Odbudowa Pałacu Saskiego w ramach Polskiego Ładu! Premier Morawiecki już w sobotę ogłosi przełomowy plan
Pałac Saski po odbudowie będzie przypominać dekoracje do „Króla Maciusia I”
— mówi w rozmowie z historycznym dodatkiem „Gazety Wyborczej” Grzegorz Piątek, historyk architektury.
Jak twierdzi Piątek, odbudowany Pałac Saski będzie „przykurczonym tworem” przypominającym przybudówkę sąsiedniego biurowca Metropolitan.
Nie będzie majestatyczny jak na przedwojennych pocztówkach
— przestrzega ekspert.
Tytuł papierowego wydania „GW” krzyczy: „Odbudujmy Pałac Saski! Tylko po co?”. Historyk w rozmowie z dziennikiem przekonuje, że rekonstrukcja Pałacu Saskiego „zupełnie nie pasuje do dzisiejszych realiów” i byłaby błędem „kompozycyjnym, funkcjonalnym i symbolicznym”. Zdaniem Grzegorza Piątka, odbudowa Pałacu osłabiłaby dramatyzm Grobu Nieznanego Żołnierza. Ekspert dodaje, że entuzjastów pomysłu obchodzi jedynie „odbudowa pocztówki, czyli bryły i elewacji”, nie wiadomo natomiast, jakie byłyby funkcje odbudowanego Pałacu Saskiego.
Padało wiele propozycji, co tam ma być: jakieś muzea, Senat, a przedtem ratusz. Budynki powstają przecież po coś. Jeśli Senat potrzebuje nowej siedziby, to projektujmy Senat, a nie wciskajmy go w przypadkową bryłę
— przekonuje Piątek.
„GW” w 2014: „Odbudujmy Pałac Saski!”; w 2021: „Tylko po co?”
Co ciekawe, do przeniesienia stołecznego ratusza do Pałacu Saskiego jeszcze całkiem niedawno odnosiła się warszawska „Gazeta Wyborcza”, która dość często publikowała apele społeczników (np. przedstawicieli inicjatywy Saski 2018 r., w ramach której postulowano odbudowę Pałacu Saskiego na setną rocznicę odzyskania niepodległości) oraz listy warszawiaków.
Bez odbudowy pałacu Saskiego nie ma Osi Saskiej. Spór o to, jak powinien wyglądać pl. Piłsudskiego, wybucha przy każdej dyskusji o planie dla tego rejonu miasta
— czytamy w tekście „Powrót pałacu Saskiego. Może przenieść tam ratusz?” ze stycznia 2014 r.
Najwyraźniej, kiedy o rekonstrukcji zabytku zaczął mówić PiS, redakcja z Czerskiej uznała, że to jednak zły pomysł. Warto więc przytoczyć, że jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, społeczne poparcie dla odbudowy Pałacu Saskiego jest bardzo wysokie. Zwolenników tego przedsięwzięcia jest dwa razy więcej niż przeciwników!
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: NASZ SONDAŻ. Wysokie poparcie dla odbudowy Pałacu Saskiego! Dwa razy więcej zwolenników niż przeciwników. SPRAWDŹ wyniki
aja/Wyborcza.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/559014-gw-w-2014-odbudujmy-palac-saski-dzis-pyta-po-co