„Kluczowe zabytki dla tożsamości i kultury narodowej odbudowuje się w całej Europie. Odbudowa jest częścią Polskiego Ładu” – napisała na Twitterze o odbudowie Pałacu Saskiego wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Magdalena Gawin.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Prezydent Andrzej Duda na pl. Piłsudskiego w Warszawie przekazał w środę na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego.
Cieszę się ogromnie, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie kontynuując to, co rozpoczął w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy prof. Lech Kaczyński
— mówił podczas uroczystości przekazania projektu ustawy.
Projekt ustawy będący prezydencką inicjatywą ustawodawczą został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”.
Jego powstanie jest efektem zobowiązania, które prezydent złożył 11 listopada 2018 roku, w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent podpisał wtedy deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
„Odbudowa jest częścią Polskiego Ładu”
Wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Magdalena Gawin, która pełni również funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków, podkreśliła we wpisie na Twitterze, znaczenie odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.
Jako Generalny Konserwator Zabytków wspieram ideę odbudowy Pałacu Saskiego razem z mieszkańcami naszego miasta. Kluczowe zabytki dla tożsamości i kultury narodowej odbudowuje się w całej Europie. Odbudowa jest częścią Polskiego Ładu
— czytamy na Twitterze Gawin.
Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.
mm/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/558103-wazny-glos-ws-odbudowy-palacu-saskiego-wspieram-idee