W trybie pilnym, już od poniedziałku trwają pierwsze działania MSZ w sprawie nabycia podparyskiego domu Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie - poinformował w środę wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W trybie pilnym na polecenie pana premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w poniedziałek rozpoczęliśmy pierwsze działania zmierzające do weryfikacji i analizy możliwości zakupu tej nieruchomości, w której - na co wiele wskazuje - przez kilka lat jako w nieruchomości letniej zamieszkiwało małżeństwo Curie
— mówił w środę w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ.
Szynkowski vel Sęk: Jesteśmy na etapie analizy
Jak zaznaczył, Maria Skłodowska-Curie jest naszą globalną wizytówką, jako dwukrotna laureatka nagrody Nobla jest postacią, która niewątpliwie jest elementem polskiego dziedzictwa naukowego. Zdaniem wiceministra w tym kontekście nabycie nieruchomości i wykorzystanie jej do promocji, byłoby dla Polski bardzo atrakcyjne.
Jest to etap bardzo wstępny - etap analizy. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma instytucjami żeby weryfikować pod względem formalno-prawnym, ale też pod kątem dokładnej historii tej nieruchomości szczegóły
— dodał.
Mam nadzieję, że będziemy mogli jak najszybciej odpowiedzieć na to pytanie, kiedy nabycie tej nie ruchomości byłoby możliwe
— mówił wiceminister.
Kiedy nabycie nieruchomości?
Dopytywany czy może to nastąpić w najbliższych kilkunastu miesiącach przyznał, że byłoby to możliwe, jeśli sprawy proceduralne zostaną zakończone w ciągu kilku tygodni. Może być też szybsze.
Chciałbym się powstrzymać z formalnymi deklaracjami, bo to dopiero raptem trzeci dzień, gdy prowadzimy tę analizę
— zaznaczył Szynkowski vel Sęk.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek na Twitterze, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu pod Paryżem. Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse o powierzchni 120 m2 w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Nieruchomość wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.
Jeśli dojdzie do zakupu, powstanie tam placówka o charakterze kulturalno-historycznym
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek, że jeśli dojdzie do jego zakupu, to powstanie tam placówka o charakterze kulturalno-historycznym pokazująca dokonania Skłodowskiej-Curie, ale też nasze nowsze osiągnięcia naukowe.
W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie - podkreślają agenci nieruchomości.
Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.
Piotr Curie zginął w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju tego samego roku 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906.
Kandydatura Szczerskiego na ambasadora przy ONZ w Nowym Jorku
Szynkowski vel Sęk był też pytany o kandydaturę prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego na ambasadora Polski przy ONZ w Nowym Jork. Jak podkreślił, trudno mu wyobrazić sobie kandydata na ambasadora z większym doświadczeniem, niż Szczerski, z większym politycznym obyciem i większym zaufaniem prezydenta, z którym przez lata współpracował.
Pytanie było tylko jedno: na jaką dokładnie placówkę - jeśli ewentualnie zechce wyjechać - może być rozpatrywany
— ocenił wiceminister.
Wydaje mi się, że Polska wysyła na te kluczowe placówki swoich najlepszych kandydatów, ze polska dyplomacja jest ambitna, że potrafi korzystać z tych zasobów - z tego, co najlepsze
— powiedział wiceszef MSZ.
Kandydaturę Szczerskiego będą w środę opiniować posłowie sejmowej komisji ds. zagranicznych.
Życzę dużo powodzenia po tej dobrze wykonanej pracy tutaj, w Polsce, w misji Krzysztofa Szczerskiego w Stanach Zjednoczonych
— podkreślił Szynkowski vel Sęk.
Obecnie ambasadorem RP przy ONZ w Nowym Jorku jest Joanna Wronecka, która pełni swoją funkcję od 2017 r. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał ją na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu. Zgodnie z postanowieniem prezydenta z 25 lutego Wronecka zostanie odwołana z dniem 31 maja.
Szczerski w latach 2017-21 pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Od kwietnia 2021 r. jest szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.
Jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej.
W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki zgłosił go na kandydata Polski na stanowisko komisarza UE, jednak prezydencki minister zrezygnował, gdy zaproponowano mu rolę komisarza UE ds. rolnictwa.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/550580-jakie-dzialania-podejmuje-msz-ws-domu-sklodowskiej-curie