Wczoraj w wieku 73 lat zmarł wybitny śpiewak operowy, wykładowca akademicki – Leonard Andrzej Mróz. O śmierci artysty poinformował dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 grudnia w Kościele Ojców Dominikanów na warszawskim Służewiu.
Wczoraj, 13 grudnia 2020, o godzinie 18.35 zmarł śp. Leonard Andrzej Mróz, niezwykle bliska memu sercu osoba. Żegnaj Mój Profesorze i do zobaczenia… + Requiescat in pace +
– napisał na Facebooku dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Prof. Leonard Andrzej Mróz był związany z Akademią Muzyczną w Łodzi od 1997 r, – prowadził klasę śpiewu solowego i wykształcił pokolenia artystów. Działalność dydaktyczną rozwijał także w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina nr 2 w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Odszedł wspaniały artysta o fantastycznym głosie i światowej karierze scenicznej. Niezapomniane pozostaną jego interpretacje rosyjskiego repertuaru - oper i pieśni. Świetnie odnajdywał się również w polskich operach jako Stolnik w »Halce« czy Zbigniew w »Strasznym dworze« Stanisława Moniuszki. Jako pedagog prof. Mróz był bardzo poświęcony swoim studentom, dbał o ich wszechstronny rozwój i o to, jak będzie wyglądać ich dalsza artystyczna droga
– podkreśliła prorektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Urszula Kryger.
Prof. Leonard Andrzej Mróz - sylwetka
Artysta urodził się w 19 stycznia 1947 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Zofii Brégy (1972). Jeszcze w czasach studiów otrzymał I nagrodę VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki we Wrocławiu (1969), później zdobywał laury na międzynarodowych konkursach wokalnych w Monachium (wyróżnienie, 1970), Genewie (II nagroda, 1971) i Amsterdamie (I nagroda, 1977).
Przez wiele lat był związany jako solista z Teatrem Wielkim w Warszawie (1972-88), gdzie debiutował rolą Zbigniewa w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki. W 1998 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, m.in. II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie i I nagrody w Amsterdamie na konkursie telewizji holenderskiej – „Opera w telewizji”.
Publiczność będzie pamiętać Leonarda Andrzeja Mroza w scenicznych kreacjach m.in.: Borysa Godunowa, Don Giovanniego, Stolnika, Filipa II. Artysta śpiewał na scenach teatrów operowych w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Moskwie, Paryżu, Parmie, Meksyku, Sofii, Filadelfii. Wystąpił w Carnegie Hall podczas koncertowego wykonania opery „Chowańszczyzna” Modesta Musorgskiego. Śpiewał na festiwalach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Austrii, Holandii i we Włoszech, występował z orkiestrami Wiednia, Londynu, Lizbony, Cleveland, Lipska, Drezna, Paryża, Berlina i Moskwy.
Nagrywał pieśni, arie, dzieła oratoryjne i operowe dla radia polskiego, włoskiego, francuskiego, niemieckiego i holenderskiego. W dorobku płytowym miał nagrania dla Polskich Nagrań - m.in. recitale arii i pieśni, współczesne kolędy polskie, muzyka cerkiewna, Requiem W. A. Mozarta, Requiem G. Verdiego, „Straszny dwór”. Nagrywał także dla Erato - Requiem A. Dvoraka oraz EMI - „Borys Godunow” M. Musorgskiego, „Katarzyna Izmajłowa” D. Szostakowicza.
W 1994 roku zadebiutował jako dyrygent w Filharmonii Wrocławskiej. W kolejnych latach prowadził wykonania dzieł Webera, Mozarta i Rossiniego w Filharmonii Opolskiej, Wrocławskiej i Białostockiej.
W 2016 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Uroczystości pogrzebowe
Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Leonarda Andrzeja Mroza odbędą się 22 grudnia w Warszawie. O godzinie 13.30, w Kościele Ojców Dominikanów na warszawskim Służewiu przy ulicy Dominikańskiej 2 odprawiona zostanie Msza święta żałobna, po której nastąpi odprowadzenie ciała na pobliski Cmentarz parafialny przy ulicy Wałbrzyskiej. Rozpoczęcie obrzędu pogrzebowego na cmentarzu planowane jest o godzinie 14.30.
Jak poinformował dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski, ze względu ograniczenia epidemiczne, w uroczystościach pogrzebowych będzie można uczestniczyć także online.
Transmisja z pogrzebu będzie dostępna pod linkiem:
Jeden z najwybitniejszych polskich basów
Leonard Andrzej Mróz zasłynął scenicznymi kreacjami m.in.: Borysa Godunowa, Don Giovanniego, Stolnika, Filipa II. Śpiewał na scenach teatrów operowych w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Moskwie, Paryżu, Parmie, Meksyku, Sofii, Filadelfii.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/530836-nie-zyje-leonard-andrzej-mroz-wybitny-spiewak-operowy