Budowa Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli przekroczyła już półmetek! Największa placówka muzealna w Polsce ma zostać otwarta - jak szacuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - we wrześniu 2022 roku.
Co ważne: realna budowa placówki trwa od 2018 roku; wcześniej prowadzono prace przygotowawcze, projektowe, przetargowe. Tempo jest więc imponujące.
By można było rozpocząć budowę, trzeba było wykonać wiele prac przygotowawczych. To muzeum by nie powstało, gdyby nie zmiana władzy w Polsce w 2015 roku. Dopiero wtedy zaczęliśmy ten projekt realnie realizować; wcześniej on gdzieś „wisiał”, nic w gruncie rzeczy nie było zrobione.
— ocenia wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, podkreślając, że prace utrudniały „nieskoordynowane działania” poprzedniej ekipy rządzącej. Konieczne było m. in. przeprojektowanie gotowego projektu, co „było trudniejsze niż gdyby zaczynać od nowa”.
Wicepremier Gliński podkreśla, że muzea „utrwalają system aksjologiczny”:
MHP to największa inwestycja muzealna w Polsce. Obok budowane jest Muzeum Wojska Polskiego, jest już Muzeum Katyńskiego. MHP będzie największym obszarem ekspozycyjnym w Polsce.
Generalnie ta wystawa będzie mówiła o wolności, o tożsamości, i o cywilizacji -
— podkreśla premier Gliński.
W sumie ministerstwo kultury prowadzi ponad 100 inwestycji muzealnych, obejmujących zarówno budowę nowych placówek, jak i modernizację oraz rozwój tych już istniejących.
Muzeum Historii Polski - najważniejsza z inwestycji - będzie miało sumaryczną powierzchnię 44 tys. m. kw. Główna wystawa będzie liczyła 7300 m. kw., wystawa czasowa 1300 m. kw. Będzie 6 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Będzie to placówka, jakiej jeszcze w Polsce nie ma. Dzięki swej skali umożliwi także prezentowanie dużych wystaw zagranicznych; obecnie takiego miejsca w w naszym kraju nie ma, co sprawia, że wystawy trzeba często „kawałkować”. W budynku znajdzie się także sala kinowa oraz profesjonalne audytorium na 580 miejsc, umożliwiające organizowanie koncertów na najwyższym poziomie.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro ocenia, że placówkę będzie odwiedzało nawet milion gości rocznie.
Bez zaangażowania premiera Glińskiego nie doszlibyśmy do tego etapu. To jest niesłychanie trudny, skomplikowany projekt -
— podkreśla dyrektor MHP, zwracając uwagę, że mówimy tak naprawdę o trzech projektach: o samym budynku (200 metrów długości!), o wystawie głównej, i o zbiorach.
Obiekty muzealne, oryginalne, są ważne, bo multimedia, tak modne obecnie, jednak się starzeją. A obiekty pozostają, i zachowują swoją atrakcyjność -
— mówi dyrektor Kostro.
W Muzeum Historii Polski na wystawie stałej znajdzie się 3686 eksponatów; dla porównania w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku umieszczono 1000 eksponatów. MHP będzie się chwaliło m. in. modelem Luxtorpedy, repliką legendarnego samolotu RWD-9, polskim modelem Enigmy z 1940 roku (powstał we Francji), dębem z X wieku, obalonymi pomnikami komunistycznymi.
Koszt budowy Muzeum wyniesie ok. 1 miliarda złotych.
O tym, jak ważne są muzea, świadczy fakt, że w 2019 roku polskie muzea odwiedziło 40 mln osób. Dla porównania - kina mogą się pochwalić frekwencją na poziomie 60 mln. Znaczenie muzealnictwa wyraźnie rośnie.
W obecnych czasach jesteśmy podzieleni. Każdy ma swój kanał telewizyjny, swoje strony internetowe, media, filmy. Muzea należą do nielicznych instytucji wspólnych -
- ocenia dyrektor Kostro.
Portal wPolityce.pl prezentuje zdjęcia z budowy Muzeum Historii Polski. Obecnie trwa zadaszanie głównej konstrukcji:
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/530728-budowa-mhp-przekroczyla-polmetek-zobacz-najnowsze-zdjecia