Bezpłatna platforma filmowa z dostępem do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz wirtualne spotkania z twórcami - to najważniejsze punkty tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. W tym roku to: Spotkania filmowe 2020.
Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” organizowany jest w Warszawie od 2013 roku. Dostosowując się do trudnych okoliczności związanych z pandemią – zmienia formułę, ale nie rezygnuje ze spotkań i pokazów filmowych.
Najważniejsza jest w tym roku obecność „Kina z duszą” w Internecie. Dlatego wiele festiwalowych filmów z poprzednich edycji przeniesionych zostało na bezpłatną platformę, dostępna na stronie www.kinozdusza.pl
Nie mogliśmy zawieść naszych widzów, którzy przyzwyczaili się, że od kilku lat jesienią w sali kinowej oglądają na naszym festiwalu wartościowe polskie i zagraniczne dokumenty i spotykają się z reżyserami. W tym roku również będą mieli taką okazję, chociaż nie bezpośrednio, ale za pośrednictwem Internetu przy swoich komputerach czy smartfonach. Pokazujemy kilkadziesiąt filmówz poprzednich edycji, które zyskały zainteresowanie widzów i wysoką ocenę jurorów
– mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor Festiwalu „Kino z duszą”.
Na platformie zamieszczone zostały filmy społeczne, historyczne, rodzinne, religijne, których wspólnym mianownikiem jest tytułowa dusza, a zatem wartości, które stanowią o sensie życia. Te filmy poruszają i skłaniają do refleksji. Są szczególnie dedykowane na czas, który przeżywamy
– wskazuje dr Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI, która od początku jest organizatorem festiwalu.
Wyselekcjonowane i emitowane w poprzednich edycjach festiwalu filmy będą dostępne na platformie „Kina z duszą”do 6 grudnia.
Wejście na platformę jest bardzo proste: po wypełnieniu dwupunktowego formularza otrzymuje się hasło i natychmiast można rozpocząć filmowy seans u siebie w domu
— mówi Michał Plewka, szef promocji i selekcjoner filmów .
„Kino z duszą” zaprezentuje się również w formule retrospektyw – spotkań filmowych organizowanych wirtualnie w 4 lokalizacjach: Warszawie, Krakowie, Toruniu i Płocku. O szczegółach organizatorzy poinformują w mediach społecznościowych.
Co roku profesjonalne jury, w skład którego wchodzą m.in. Maciej Drygas, znakomity dokumentalista i wykładowca PWSTiF w Łodzi, prof. Andrzej Musiał, uznany operator i wykładowca tej samej uczelni, a także Bartłomiej Pulcyn, krytyk filmowy – wybierają i nagradzają najlepsze dokumenty. W skład jury wchodzą także dr Ewa K. Czaczkowska i Grażyna Raszkowska.
Planowane spotkania on-line, które będzie można śledzić na FB:
13. 11 (piątek) Kraków – Pola Dialogu – krakowska siedziba Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Spotkanie z Janosem Krawczykiem reżyserem prezentowanych filmów: Ziemia bezdomnych”, 50 min oraz „Matka 24 h” – 30 min.
18. 11 (środa) Warszawa – Stowarzyszenie Wolnego Słowa – siedziba w Warszawie na ul. Marszałkowskiej 7. Spotkanie z twórcami filmu: Małgorzatą Walczak i Markiem Tomaszem Pawłowskim twórcami: „Jaster. Tajemnica Hela” – 56 min, oraz Wojciechem Borowikiem bohaterem filmu „Bojownicy wolnego słowa” – 30 min.
28.11 (sobota) Toruń – Nowa Szewska Pasja. Klub Dyskusyjny. Spotkanie z Jerzym Szkarmrukiem, reżyserem filmu „Złączyć się z Narodem” – 72 min. Emisja filmu „Bojownicy wolnego słowa.
2.12 (wtorek) Płock - Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów – Spotkanie z Markiem Tomaszem Pawłowskim, reżyserem filmu „Dotkniecie Anioła”, który otrzymał nagrodę główną Festiwalu w 2017 roku .
Podczas pokazów udostępnionyzostanie także film animowany o hetmanie Stanisławie Zółkiewskim, zrealizowany przez Instytut „Polonika”.
Wydarzenie „Kino z duszą. Spotkania filmowe 2020” jest organizowane przez Fundację Areopag XXI we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Partnerem głównym wydarzenia jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/526141-kino-z-dusza-spotkania-filmowe-2020-w-internecie