Mija 30 lat od śmierci niezapomnianego artysty Mieczysława Fogga. Jego piosenki takie jak „Tango milonga”, „Jesienne róże” i „Ta ostatnia niedziela” znają i nucą kolejne pokolenia. Artysta był też uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 oraz bardem powstańczej Warszawy.
Początek kariery
Talent Mieczysława Fogga objawił się światu tuż po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej… w kościele św. Anny w Warszawie. W 1922 roku wstąpił on do kościelnego chóru, a niedługo potem usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do prof. Jana Łysakowskiego, który uczył w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina.
Debiut Fogga, już jako piosenkarza, miał miejsce w 1928 roku w Chórze Dana. Występ odbył się w teatrzyku Qui Pro Quo. W 1938 roku Mieczysław Fogg debiutował jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia.
Jak przypomina serwis polskieradio.pl:
Fogg był pierwszym polskim artystą, który wystąpił w telewizji. W 1939 roku śpiewał w studiu telewizyjnym w Londynie.
Powstanie warszawskie i czasy powojenne
Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz AK, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty.
Artysta kilkakrotnie raniony, został odznaczony Krzyżem Walecznych i - jako czwarty w kolejności Polak - Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, nadanym przez Rząd Londyński. Powstańcza opaska Fogga znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.
W czasie II wojny światowej pomagał też artystom pochodzenia żydowskiego, za co został uhonorowany po wojnie tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Już po wojnie artysta założył przy ul. Marszałkowskiej 119 w Warszawie własną kawiarnię – Cafe Fogg.
W latach 1946-1951 kierował również własną wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record. Obie firmy w końcu zostały jednak przejęte przez komunistyczne władze i zlikwidowane
—czytamy na polskieradio.pl.
60 lat kariery artystycznej
W 1958 zwyciężył po raz drugi w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza roku. Po śmierci Maurice’a Chevaliera w 1972, był najstarszym występującym piosenkarzem świata.
Podczas trwającej ponad 60 lat kariery Mieczysław Fogg, wystąpił w ok. 16 tysiącach koncertów w 25 krajach Europy oraz w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii i wielokrotnie w USA i Kanadzie. W repertuarze miał łącznie ponad 2000 utworów.
Płyta Mieczysława Fogga „To ostatnia niedziela” sprzedała się przed wojną w liczbie ponad 100 tysięcy egzemplarzy – ustanawiając tym samym kolejny rekord na koncie artysty.
aes/polskieradio.pl/fogg.polskieradio.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/516085-30-rocznica-smierci-legendarnego-piosenkarza