„Klęska imperium zła. 1920” - w tytule znajdziemy oczywiście nawiązanie do określenia Ronalda Reagana w odniesieniu do Związku Sowieckiego. tego samego państwa, które w roku 1919 rozpoczęło wojnę z II Rzeczpospolitą i na szczęście w roku 1920 przegrało – niestety nie na dobre. Autorem książki o tym tytule jest wielki nasz dziejopis prof. Andrzej Nowak, który za swój obywatelski obowiązek uznał przerwać na chwile pracę nad kolejnymi tomami „Dziejów Polski”, by włączyć się swą wiedza i swym talentem pisarskim w obchody 100-lecia bitwy warszawskiej.
Książka zawiera wiele dotychczas nieznanych faktów, które Profesor zebrał podczas kwerend w archiwach rosyjskich (dopóki było to możliwe), brytyjskich i amerykańskich. Na tej podstawie Autor „Klęski imperium zła” obala powstałe w ciągu ostatniego wieku mity i stereotypy, zwłaszcza dotyczące zachowania się Brytyjczyków i Amerykanów (z prezydentem Wilsonem na czele) w okresie poprzedzającym wojnę z bolszewikami i podczas jej przebiegu. Wilson na przykład, słusznie, uchodzi do dziś za współautora odzyskania przez Polskę niepodległości - dzięki słynnemu punktowi 13 Traktatu Wersalskiego, który mówił o powstaniu państwa polskiego. Kto jednak wie, że prezydent USA był później zdecydowanym przeciwnikiem naszego państwa w granicach ostatecznie wywalczonych? Szykował się kraik mniejszy od Księstwa Warszawskiego.
Prof. Andrzej Nowak przygląda się trzem mocarstwom, które teoretycznie były sojusznikami Polski: Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Autor precyzyjnie opisuje politykę wobec Polski tych trzech imperiów zachodnich, demaskuje ich nieraz bardzo dwulicową dyplomację, obnaża hipokryzję ówczesnych elit politycznych Zachodu, które gotowe były poświęcić Polskę kosztem Rosji, nieważne czy białej czy czerwonej.
Oczywiście bardzo istotnym elementem książki jest opis przebiegu wojny i samej bitwy warszawskiej. Autor precyzyjnie wyjaśnia przy tym rolę Józefa Piłsudskiego i gen. Rozwadowskiego oraz innych dowódców. Nikomu nic nie ujmuje, ale nie podważa faktu, że głównym strategiem i wodzem był Marszałek. Opis przebiegu Bitwy Warszawskiej jest zaiste mistrzowski. Cud na Wisłą wpłynął na myśl polityczną całej II Rzeczypospolitej, co Autor analizuje aż po czasy II wojny światowej.
Książka zwraca na siebie uwagę także w bogatej warstwie ilustracyjnej. Wielką wartością jest świadectwo w postaci blisko 40 nigdy dotychczas nie publikowanych zdjęć frontowych z lat 1919-1921 uczestnika walk kpt. Paulo de Silva. Fotografie naszych polskich żołnierzy sprzed 100 lat, zmęczonych czy okaleczonych, ale bohatersko walczących są doprawdy wzruszające. Cenne uzupełnienie stanowią inne zdjęcia (ponad 70) przedstawiające tło historyczne epoki oraz jej najważniejszych aktorów. Słowem dzieło godne obchodzonego właśnie Roku Bitwy Warszawskiej.
Bitwa Warszawska jest wydarzeniem niby odległym, ale prof. Andrzej Nowak przekonuje, że pod wieloma względami jest ono nam dziś wyjątkowo bliskie.
To zwycięstwo pozwoliło nam pozostać Polakami przez następne 50 lat, kiedy nasi przodkowie zostali ponownie wtłoczeni do dusznej, ciasnej klatki z napisem ‘imperium sowieckie’. W 1920 r. Armia Czerwona była największą czynną siłą wojskowa na kontynencie europejskim, a to, że udało się ją zatrzymać siłami dopiero co odbudowującej się Polski było wydarzeniem, które ocaliło nie tylko nas, ale ocaliło też naszych sąsiadów. Rozkaz bolszewików pod tym względem był jasny, miano iść przez trupa białej Polski na Berlin
— wyjaśnia autor książki.
ZOBACZ WYPOWIEDŹ PROFESORA ANDRZEJA NOWAKA O NOWEJ KSIĄŻCE:
Uwaga! Ze względu na możliwe trudności w nabyciu książki w klasyczny sposób, polecamy Państwa uwadze stronę internetową na której można to także uczynić: STRONA WYDAWNICTWA BIAŁY KRUK
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/498511-kleska-imperium-zla-1920-prof-nowaka-juz-w-ksiegarniach