Byłem na imponującym spotkaniu autorskim. Warto o nim opowiedzieć, bo na ogół promocje książek przebiegają skromnie, według utrwalonej przez lata świetlicowej rutyny.
Tym razem państwo Sosnowscy z wydawnictwa Biały Kruk dali z siebie wszystko i jeszcze więcej, bo chodzi o dzieło z najwyższej narodowej półki (brzmi to nieco patetycznie, lecz inaczej brzmieć nie może): czwarty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka.
Prezentowano je w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pierwszorzędni artyści słowa: Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik wystąpili w kostiumach z epoki, recytując Stanisława Wyspiańskiego. W kuluarach Zelnik, którego ze względu na strój tytułowano: „Zygmunt August”, dopowiadał autoironicznie: „Były faraon”.
Baryton Jan Kowalczyk przypominał pieśni, będące świadectwem niegdysiejszych patriotycznych uniesień. „Rota”, „Pieśń konfederatów” „Marsz, marsz Polonia” podchwytywane spontanicznie przez publiczność wywoływały dreszcz, przenikający stare mury, ogarniający polski czas i przestrzeń szczególnym rodzajem wzruszenia zwanego patriotyzmem. Zanim zabrał głos bohater wieczoru, nastąpił profesorski support. Prof. Aleksander Nalaskowski przedstawił swoistą typologię branży profesorskiej. Przegląd postaw, zachowań w mocno satyrycznym ujęciu, by na tym tle ulokować postać autora „Dziejów Polski”. Nawiązując do sceny pamiętającej premierę „Wesela” w 1901 r., doszedł do przekonania, że Andrzej Nowak jest skrzyżowaniem Wernyhory ze Stańczykiem. Profesor minister Krzysztof Szczerski, mówiąc o Unii Lubelskiej i Unii Europejskiej, zwrócił uwagę na szkodliwość utopijnego podejścia do tego rodzaju struktur.
W końcu dopuszczono do głosu samego dziejopisa, którego dzieło rodzi podziw dla jego gigantycznej pracy na rzecz wspólnego domu o nazwie Polska.
Kończące tom słowa: „To był czas wybijania się na suwerenność najważniejszą, duchową. […] Pamięć o tej szczególnej suwerenności i wieku, który ją przyniósł, wracała później w chwilach gorzkich. […] Widzę dziedzictwo polskiego złotego wieku jako spuściznę dumnego obywatelstwa i dumnej polskości”. Dziękujemy Profesorze!
Felieton ukazał się w 49. numerze tygodnika „Sieci”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/477723-bylem-na-imponujacym-spotkaniu-autorskim
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.